Anasayfa Haber Dijital Madenciler Ekran Kartı Getirmek İçin Uçak Kiraladı

Dijital Madenciler Ekran Kartı Getirmek İçin Uçak Kiraladı

Dijital madencilik ne zaman yavaşlar? Yavaşlamıyor zira bazı dijital madenciler kelimenin tam anlamıyla “uçuşa geçmiş” durumda…

Dijital madenciler ekran kartı stoklarını eritmeye devam ediyor. Konu hakkında gündeme gelen ve çok konuşulan bir haber var.

Madenciler ekran kartı stoğu olan yerlerden, olmayan yerlere kart getirmek için Boeing 747 model uçak kiraladı. Bahsettiğimiz şey uçak kargosu ile ürün getirmek de değil, doğrudan uçağı kiralamak. Arada çok ciddi bir maliyet farkı var, peki neden bu maliyete katlandılar?

Önce bir yaşananlara bakalım. AMD, geçtiğimiz aylarda dijital madencilerin aşırı satın alma gerçekleştirmesi üzerine stok sorunu yaşamış ve yıllık planı içerisinde maddi zarara uğramıştı. Daha sonrasında hem AMD hem de NVIDIA tarafında kripto para birimlerinin madenciliğini yapanlara özel 3 aylık garantisi bulunan ve çıkış portları konusunda oldukça fakir olan kartlar çıkarıldı. Hatta MSI bile anakartlarına mining işlemi için özel bir BIOS yayınlamıştı.

Ancak madenciler 3 ay kısıtlı garanti istemiyor. Kartın ömrü dolmaya yakınken ikinci el piyasasında son kullanıcılara satabilmeleri için kartları oyuncu modellerinden tercih ediyorlar. Bu durum yalnızca firmalara stok sıkıntısı yaşatmakla kalmıyor, bir yandan da oyuncuların, yani ekran kartlarının gerçek hedef kitlesinin piyasaya ulaşmasına engel oluyor.

Boeing 747 kiralayan bu madenciler, günlük kullanıcılar değil tabii ki. Ethereum ağında en aktif olan, kurumsallaşmış firmalar bu yönteme başvuruyor. Denizden gönderimin çok yavaş olduğunu düşünüp ekran kartı ihtiyaçlarını bu şekilde tedarik ediyorlar.

Genesis Mining isimli bir kuruluş yaptığı açıklamada sebebi açıklıyor. Günde 36000 ETH elde eden dijital madencilik şirketi, günde yaklaşık 7 milyon dolarlık bir ciro elde ediyor. Yani her gün firma için milyonlarca dolarlık fark demek.

Bu arada firma kurup yatırım yapmayı düşünenleri uyaralım, bu iş son derece riskli. Mining odaklı şirketler sadece ekran kartı alıp takıp çalıştıran veri merkezi çalıştırmakla yetinmiyor. Sistemlerde en verimli çalışacak yazılımlar ile performans arttırma üzerine araştırma ve geliştirme yapıyor. Bu araştırmalar her karttan alınan performansı arttırırken, toplam maliyeti düşürüyor. Ayrıca şirketler etkin envanter yönetimi yapabiliyor.

Buradan genel ve oyun amaçlı kullanıcılara yapılabilecek tek bir tavsiye var. Ekran kartı alacaksanız madencilik trendinin bitmesini beklemeden hızlı davranmak gerekiyor. Zira hem kur yükseliyor, hem de stokta gördüğünüz kartı birileri siz karar verene kadar satın alıyor.

Umutlar yeni nesil kartlara kalsa da Nvidia ve AMD’nin sonraki nesil ekran kartlarında üst seviyelerde kullanılan bellek türlerinin farklı ve üretimi zor bellekler olması, madencilik olmasa bile stok sıkıntısı olabileceğini işaret ediyor.

İlginizi çekebilir: 7 Milyon Dolarlık Ethereum Çalındı