SteelSeries Arctis 7 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali GüngörLeave a Comment

SteelSeries Arctis 7 inceleme videosunda kablosuz 7.1 oyuncu kulaklığının özelliklerine yakından bakıyoruz…

SteelSeries Arctis 7 modelin incelemesi ile, Arctis 3 ve 5 modellerinden kablosuz olması ve fiziksel yapısı ile ayrılıyor. Arctis 3 ve Arctis 5 modellerinin incelemelerine de bakarak farklı kullanım senaryoları içerisinde kendinize uygun durumları bulabilirsiniz.

Oyuncu ekipmanları içerisinde günümüzün tek kişilik ve çok kişilik oyunlarında ses de çok önemli bir yere sahip. Bilgisayarın gücü ve görüntü kalitesini tamamlayan unsur, oyunlarda atmosferi oluşturan müzik ve ses efektlerini tam olarak duyabilmek. Mücadeleci oyunlarda ise düşmanın yerini görmeden anlayabilmek.

Bu yüzden kulaklık seti geliştiren firmalar Stereo’nun özetinde farklı çevresel ses yani Surrround teknolojileri kullanıyorlar. SteelSeries Artcis 7 modeli de çevresel ses sunuyor. Kutusundan çıkartıp kullandığımız kulaklık setinin incelemesinde ses kalitesi, tasarım farkları ve hangi cihazlara bağlayıp, nasıl kullanabileceğimize bakıyoruz.

00:05 – Arctis 7 kablosuz bir kulaklık.
00:20 – Kutudan çıkartıyoruz.
00:36 – Kutu içeriği.
İsteyenler kablolu olarak da kullanabilir.
00:50 – Arctis 7’nin kablosuz kullanımı.
01:05 – SteelSeries Engine 3 yazılımı ve detaylı ayarlar.
Surround yazılım üzerinden açılıyor, sanal surround: DTS Headphone:X 7.1
01:35 – Ses ve mikrofon ayarları yanında uygulamaya bağlı ayarlar.
02:10 – Tasarıma bakıyoruz. Daha sade ancak şık bir tasarım.
02:30 – Kullanılan materyaller ve ergonomi.
03:10 – Daha önceki askı sistemine göre temel farklar.
03:40 – Kulaklık üzerindeki bağlantılar.
Kablolu bağlantı, 3.5 mm aktarım çıkışı, şarj ve yazılım güncelleme için USB bağlantısı.
Kulaklığın ses kalitesi güncellemeden etkileniyor.
04:22 – Hoparlör ve kulaklık arası otomatik geçiş nasıl yapılır?
04:43 – Kablosuz bağlantı menzili 15 metre. Gerçekten 15 metre düz çizgide ölçtük, sinyal güçlü. 10 cm duvar arkasında yan odada da güçlü sinyal veriyor. Özetle ortalama boyutlarda bir ofis katının büyük kısmında ya da bir evde rahatlıkla geniş alanda kullanabilirsiniz. Mutfağınız çok fazla duvar arkasında ya da evin öteki tarafında değilse, mutfağa geçip bir kahve yaparken Chat’e, müzik dinlemeye devam edebilirsiniz.
05:10 – Bluetooth yok, telefona kablosuz bağlansa tam olurdu.
05:15 – Genel kullanım ve rahatlık değerlendirmesi.
05:50 – Kulaklık ses ve mikrofon kayıt kalitesi.
Arctis 3 incelemesi…
Arctis 5 incelemesi…
06:25 – Ses karakteri ve deneyimi.
Oyun oynarken varsayılan ayarlar mükemmel performans veriyor ancak oyun ayarlarında müzik dinlerseniz bu kaliteyi düşürüyor. Müzik için ayar değişikliği otomatik hale getirilebilir.
07:45 – Mobil ve konsol bağlantı seçenekleri.
08:00 – Mikrofon Chatmix ayarı ile oyun oynarken diğer kullanıcıların mikrofonlarından gelen konuşma sesleri ile, oyunun kendi sesleri arasındaki ses seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. Chat çok yüksekse kısıp, düşükse açabilirsiniz.


Artı: Malzeme kalitesi, ergonomi, kablosuz sinyal gücü ve kullanım kolaylığı, hoparlör ve kulaklık arası otomatik geçiş, 3.5 mm üzerinden kullanma imkanı.
Eksiler: Konsollarda sanal Surround desteklenmiyor, telefonlara da kablosuz bağlanabilirdi.

Sonuç itibariyle SteelSeries Arctis ailesinin en güçlü üyesi Arctis 7, esas farkı kablosuz kullanımda sağlıyor. Bütün gün oyun oynamaya ve müzik dinlemeye dayanan şarjı, kablolu kullanım seçeneği ile çok kullanışlı.

Bütün oyuncu kulaklıklarında olduğu gibi ayarları öncelikle oyunlar için yapılmış. Oyun içerisinde çevresel sesleri DTS 7.1 sanal Surround ile çok iyi ve hızlı yansıtıyor. Mücadeleci oyunlarda kullanılabilecek kalitede, gecikmesiz bir set. Müzikteki kalitesi de fiyat segmentine uygun, ancak müzik ayarlarına alırsınız.

Ses kalitesi ve karakteri konusunda özellikle sizin ne beklediğiniz önemli. Arctis 7 rahatlıkla yüksek ses veriyor ancak bass ağırlıklı değil, dengeli ses sevenlerin beğenisine daha uygun. Sürücülerin kalitesi, Stereo ya da 7.1 kullanım fark etmeden dinlediğinizde kendisini gösteriyor.

Mikrofon kalitesi de dış sesleri almadan hem oyun içi sohbet, hem temel kayıt için uygun. Daha önceki Siberia serilerine göre mikrofondaki geliştirmeler ciddi fark yaratmış durumda.

Peki tercihi neye göre yapmalı? Arctis 7 serinin kablolu modelleri olarn Arctis 3 ve 5 modellerine göre kablosuz özgürlüğü ile tercih edilir. Özellikle PC oyunculuğunda kablosuz kullanımın yanında hoparlör ile kulaklık arası otomatik geçiş özelliği, PC dışındaki platformlarda da analog bağlantı seçeneği bu kulaklığı çoğu koşulda yüksek performans ile kullanmaya imkan sağlıyor.