Windows’taki AppData Klasörü Ne İşe Yarar?

In Makale by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Bu makalemizde AppData klasörünün ne içerdiğini ve kullanıcı açısından önemini ele aldık.

Windows içindeki önemli klasörlerden biri AppData klasörüdür. Windows uygulamaları, veri ve ayarlarını AppData klasöründe saklar. Bu klasör, varsayılan olarak Gizli ayarlanmıştır, yani klasör seçeneklerinden gizli öğeleri gösterme seçeneğini aktif etmeden görmeniz mümkün değildir. Her Windows kullanıcısının AppData klasörü kendine özgüdür.

AppData klasörü nerededir?

Windows Vista’dan bu yana Windows’ta kullanılan AppData klasörünü şu dizinde bulmak mümkün:

C:\Kullanıcılar\Kullanıcıadınız\AppData

Diyelim ki kullanıcı adı Technopat, o zaman dizin şöyle olacaktır:

C:\Kullanıcılar\Technopat\AppData

Bu klasör yoluna isterseniz Windows Gezgini’nde adres çubuğuna yazarak doğrudan da gidebilirsiniz. Üstelik klasör seçeneklerinden Gizli öğeler seçeneğini işaretlemenize de gerek kalmaz. Öte yandan, C:\Kullanıcılar\Technopat adresine girdiğinizde AppData klasörünü bulabilmek için Ctrl+F1 tuş birleşimi ile üst menüyü açıp Görünüm sekmesinden Gizli öğeler onay kutusunu işaretleyin.

AppData içerisine girdiğiniz zaman Local, LocalLow, ve Roaming adlı üç klasör göreceksiniz.

Local, LocalLow, ve Roaming klasörleri ne içerir?

AppData içerisinde bulunan bu klasörlerin her biri farklı tipte ayarlar içerir. Öncelikle Roaming klasöründen bahsedelim. Roaming kelimesinin Türkçe karşılığı “dolaşım”dır. Yani bu klasör içinde, eğer bilgisayarınız bir alan adına bağlıysa, sizinle birlikte dolaşan veriler bulunur. Daha açıklayıcı olmak için Firefox’u örnek gösterebiliriz. Firefox, yer imlerinizi ve kullanıcı profillerini burada saklar. Bu sayede bilgisayardan bilgisayara geçerken verileriniz korunur.

Fakat, garip bir şekilde bu durum Chrome için aynı değildir. Google’ın tarayıcısı bu verileri Local klasörü içerisinde saklar. Yani kısacası, klasörlerin kullanımı programdan programa değişkenlik gösterebilir.

Local klasörü ise adından da anlaşılabileceği gibi tek bir bilgisayara özgü olan yerel verileri içerir. Bu klasörün içindeki veriler başka bir bilgisayara eşitlenmez. İçinde çok büyük boyutlu dosyalar olabilir. İndirilen dosyaların önbellek verileri, yüklenen programların başka bilgisayarlara eşitlenmemesi gereken bilgileri burada bulunur.

Eğer bilgisayarınız internete bağlı değilse ya da verilerin senkronize edildiği bir program kullanmıyorsanız, Roaming klasörü ile Local klasörü arasında hiçbir fark bulunmaz. Fakat buna rağmen uygulama geliştiricileri iki klasörü de farklı amaçlarla kullanır.

LocalLow klasörü ile Local klasörü arasında büyük bir fark yok. Uygulamalar, kısıtlı güvenlik protokollerinde çalıştıklarında yalnızca buraya erişir. Örneğin Internet Explorer korumalı modda açıldığında yalnızca LocalLow klasörünü kullanabilir. Bazı programlar da Local klasörüne erişemez, o yüzden burayı kullanır.

Eğer bir program, kullanıcıya ait değil de ortak bir ayar verisi saklamak isterse ProgramData klasörünü kullanır. O klasör de Windows’un yüklü olduğu, genelde C şeklinde isimlendirilen yerel disk bölümünün içinde gizlidir.

Eski Windows sürümlerinde bu klasör, Kullanıcılar klasörü içerisindeki Tüm Kullanıcılar klasöründe saklıydı. Windows’un son sürümleriyle birlikte C diskine taşındı. İçeriğine örnek vermek gerekirse, ProgramData klasörü içerisinde bir antivirüs programının tarama kayıtları durabilir. Zira güvenlikle alakalı durumlar tüm kullanıcıları ilgilendirir, bu nedenle de her kullanıcıyla paylaşılır.

Bu klasörlerin genel kullanım amaçları bu şekilde olsa da, uygulama geliştiricileri istedikleri klasörleri depolama amaçlı kullanabilir. Bazıları bu klasörleri amacı doğrultusunda kullanırken, bazıları ise verileri kayıt defterinde ya da başka bir klasörde saklayabilir.

AppData klasörü yedeklenmeli midir?

Bu sorunun cevabına evet demek zor, hayır demek de zor. Çoğu kullanıcı bu klasörün var olduğunu dahi bilmiyor. Genelde bu klasörün içindeki bilgileri yedeklemeye gerek olmaz. Fakat özellikle bir programın ayarlarını yedeklemeye ihtiyaç duyarsanız AppData klasörü içerisinde o programın verilerini arayıp yedekleyebilirsiniz.

Ancak dediğimiz gibi, her program kendi verisini burada saklamaz. Kaldı ki uygulamalarda artık modern bir yedekleme sistemi olarak bulut depolama teknolojisi kullanılıyor. Chrome ile istediğiniz her yerde oturum açıp kendi bilgisayarınızı kullanır gibi kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde Origin de oyun ayarlarınızı kaydediyor ve başka bir bilgisayarda oyununuzu oynarken tekrar ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz.