Anasayfa Haber Intel Ice Lake İşlemciler 10 Nanometre Olacak

Intel Ice Lake İşlemciler 10 Nanometre Olacak

Intel, Coffee Lake işlemcilerin ardından 10 nanometre Cannon Lake ve yine 10 Nanometre Ice Lake işlemcileri sunacak…

Intel 21 Ağustos’ta 8. nesil işlemcilerini detaylı bir şekilde tanıtacak. Fakat firmanın bunun yanında biraz da 9. nesil işlemcisine dair bilgi vermesi, hatta prototip göstermesi bekleniyor.

Intel’in göl serisi isimlendirmesi devam ediyor. 9. nesil işlemcilerin seri olarak kod adı da Ice Lake, yani “Buz Gölü.”

Ice Lake ailesi, 10nm+ olarak tanıtılıyor. Yani Ice Lake, 10nm mimarisinde üretilecek olan 8. nesil Cannon Lake işlemcilerin, üretim süreci olarak biraz daha iyileştirilmiş sürümü olacak.

Genellikle Intel bir seriyi çıkarır, sonra üzerinde çalışarak aynı işlemcileri daha iyi performansla yeni bir seri altında tekrar piyasaya sokardı (Tick-Tock). Fakat bu sefer biraz değişiklik söz konusu. Örneğin Broadwell serisi 14nm ile üretime başladı ve 2014-2015 yıllarında karşımıza çıktı. Ardından aynı nanometrede üretilen daha yüksek performanslı Skylake işlemciler 2015-2016 döneminde geldi. Devamında aynı nanometrede bir seri daha geldi. Kaby Lake, 2016 ve 2017 için piyasaya sürüldü ve yine 14nm olarak üretilecek Coffee Lake işlemciler de şu anda 2017-2018 dönemi için yolda.

21 Ağustos’ta tanıtılacak işlemci serisi, Coffee Lake olacak. Yani, Intel ilk defa aynı nanometrede 4 işlemci serisi çıkardı. Şimdiye kadar bu hep iki iki ilerlemişti. Bu durumun değişeceğini, Tick Tock yerine daha uzun aynı üretim sürecinde kalınacağını daha önceki haberlerimizde zaten paylaşmıştık.

Cannon Lake’e gelirsek, bu işlemciler, Intel’in 8. nesline ait bir diğer mimari olacak. Fakat Coffee Lake’in aksine bu işlemciler 10 nm teknolojisiyle üretilecek. Sonrasında gelmesi planlanan Ice Lake işlemciler ise 10nm+ olarak tanıtılıyor. Artı simgesi burada bir önceki teknolojinin daha geliştirilmiş halinin sunulduğunu ifade ediyor.

Ice Lake serisinin Intel’in 9. nesil işlemcileri olup olmayacağına dair henüz bir bilgi veya varsayım yok. Zaten Intel’de seriler birbirlerine yakın hal almaya başladı. Üretim sürecindeki ufak iyileştirmeler ile tazelenen ürün aileleri adım adım daha güçlü hale gelecekler. Ancak gerçek anlamda dev nesil atlayışları daha uzun aralıklı olacak.

Sonuç

Intel pek çok seri birden sunuyor, isimler kullanıcılar için karışmaya başlıyor. Biz toplayalım:

  • Intel, 21 Ağustos’ta Coffee Lake işlemcilerini tanıtacak.
  • Coffee Lake işlemciler 14nm teknolojisine sahip olacak.
  • Hemen ardından 10nm üretim teknolojisine sahip, 8. nesil Cannon Lake işlemciler gelecek.
  • Daha sonra ise 10nm+ biriminde üretilecek Ice Lake işlemciler ortaya çıkacak.

İlginizi çekebilir: Intel’in Ice Lake İşlemcileri İçin İlk Aşama Bitti