Tek Klavyeyle Birden Fazla Bilgisayar Nasıl Yönetilir?

In Makale, Pratik by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Tek bir klavye ve fare ile birden fazla bilgisayarı kullanmak mümkün.

Özellikle ofis ya da veri merkezi gibi ortamlarda birden fazla bilgisayar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu bilgisayarların hepsinin ayrı bir klavye ve fareye sahip olması da zaman kaybetmenize ve aygıtların gereksiz yer kaplamasına neden olabilir. Bunu çözmek için Synergy adında bir program bulunuyor.

Synergy, başlarda ücretsiz bir yazılım olmasına rağmen sonradan Symless şirketi tarafından satın alınıp ticari amaçla kullanılmaya başlandı. Fakat programın hala bireysel kullanıcılar için ücretsiz sürümü bulunuyor.

Bu makalede tek klavye ile birden fazla bilgisayarı yönetmek için Synergy kullanacağız. O yüzden buraya tıklayarak programı indirmeniz gerekiyor. Programı, klavye ve farenin bağlı olduğu kaynak bilgisayara ve alıcı konumundaki diğer tüm bilgisayarlara yüklemek gerekiyor. Çok iyi olmasa da Synergy’de Türkçe dil seçeneği de bulunuyor. Ancak henüz her noktası Türkçeleştirilememiş.

Kurulum esnasında kurduğunuz bilgisayarın sunucu ya da kullanıcı olduğunu belirleyin. Kurulan bilgisayardaki klavye ve fare kullanılacaksa sunucu seçeneğini seçmelisiniz.

Yükleme tamamlandıktan sonra Windows size bir güvenlik uyarısı çıkaracaktır. Bunun nedeni ise Synergy’nin sunucu tabanlı bir program olması ve kurulan tüm bilgisayarlardaki erişilebilirlik özelliklerini kullanmak üzere tasarlanması. İzin verip devam edin.

Ardından programı satın aldıysanız bir seri numarası girmeniz istenecek. Cancel diyerek iptal edebilirsiniz. Sonrasında bir mesaj kutusuyla tüm özellikleri kullanamayacağınız belirtilecek.

Synergy’nin arayüzü aşağıdaki gibi, basit ve kullanışlı. Kurduğunuz bilgisayar sunucu ise yukarıdaki Server kısmına tıklıyorsunuz. Kullanıcı ise aşağıdaki Client kısmına tıklıyorsunuz. IP adresleri kısmında bilgisayarınızın üç tane IP adresi görünecektir. Gizlilik amaçlı olarak o kısmı kapattık. Peki bilgisayarı sunucu olarak nasıl ayarlayacaksınız? Çok basit. Öncelikle yukarıdan Server kısmına tıklayın ve daha sonra da Sunucu ayarla düğmesine basın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Sağ üstte bulunan monitör simgesine basılı tutarak, kullanıcı bilgisayarın fiziksel olarak konumunu yerleştirin. Buradaki konumlandırma, fareyi ekranın ne tarafına sürüklediğinizde fare diğer bilgisayara geçecek, onu belirlemek içindir. Yeni eklediğiniz bilgisayarın üzerine çift tıklayın.Karşınıza bu ekran gelecektir. Burada Görünen isim kısmına, kullanıcı bilgisayarın adını gireceksiniz. Onu öğrenmek için de ana ekrandaki Ekran adı kısmına bakmanız gerekiyor. Kullanıcı yani terminal olmasını istediğiniz bilgisayarın ekran adını not edip, sunucu bilgisayarda bu bilgiyi buraya yerleştirin ve OK düğmesine tıklayın.
Kullanıcı olan bilgisayara gidip Sunucu IP kısmına sunucu bilgisayarın aynı ekranda üstte bulabileceğiniz kalın yazılmış IP adresini yazın ve Uygula düğmesine tıklayın. Bağlantı gerçekleşecektir. Synergy’nin son sürümünde Auto config ibaresiyle belirtilen otomatik konfigürasyon seçeneği de var. Cihazlar aynı ağdaysa herhangi bir IP adresi girmeye gerek kalmadan sunucu bilgisayarı bulup klavye ve fare kullanımını etkinleştirmeyi sağlıyor.