Anasayfa Haber 8. Nesil Intel İşlemciler Yeni Anakart Gerektirecek

8. Nesil Intel İşlemciler Yeni Anakart Gerektirecek

Yeni Intel Gen 8 işlemcilerle bilgisayar toplamak isteyenler, 300 serisi yeni bir anakart edinmek zorunda kalacaklar.

Intel’in sekizinci nesil işlemcileri piyasaya sürmeye başladığını sizlere haber vermiştik. Bu işlemciler hakkında ortaya çıkan yeni bilgilere göre, çalışmak için Intel 300 serisi yonga setine sahip yeni anakart edinmeniz gerekecek.

8. nesil Intel i5 ve Intel i7 işlemciler, LGA1151 soketini kullansalar da, çalışabilmeleri için yeni Intel 300 serisi yonga setine sahip olan anakartlara ihtiyaç duyacaklar. Aynı yuvaya uyumlu, bir önceki nesil Kaby Lake ve Skylake işlemcilerin yeni yonga setine sahip anakartlarla uyumlu olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İşlemcilerin 300 serisi yonga setine ihtiyaç duyacağı daha önce Asrock tarafından da sızdırılmıştı fakat resmi bir bilgi değildi. Intel tarafından yeni işlemciler için yayınlanan kutu görselleri ile birlikte bu durum da kesinlik kazanmış oldu.

Bu arada kesinleşen bir başka bilgi de, sekizinci nesil Core masaüstü işlemcilerin hem i5, hem de i7’lerde 6 çekirdek ile çıkacağı oldu. Ancak i5 işlemcilerde hyper-threading teknolojisi kullanılmayacak, yani çekirdek başına tek iş parçacığı bulunacak. Core i3 serilerinin ise 2 çekirdekten 4 çekirdeğe çıkacağına dair tahminler var, ancak kesin bilgi henüz yok.

İlginizi çekebilir: Intel Ice Lake İşlemciler 10 Nanometre Olacak