Zorunlu Windows Güncellemesi Kalkıyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Microsoft, Windows güncelleme politikasında yine değişiklik yapacak.

Windows 10 piyasaya çıktığında kullanıcıların en çok tepkisini çeken konulardan biri, Microsoft’un işletim sistemi üzerinden topladığı verilerin içeriği olmuştu. Şirket zaman içinde topladığı verinin miktarını azaltma ve kullanıcı iznini alma konusunda adımlar attı.

Kullanıcı tepkisini çok çeken bir diğer önemli konu da Windows 10 ile beraber yapılan yazılım güncelleme politikası değişikliği olmuştu. Windows 10 ile birlikte yazılım güncellemeleri kullanıcının inisiyatifine bırakılmayıp, tamamen otomatik hale getirilmişti.

Burada amaç işletim sistemlerini devamlı güncel tutmak ve genel güvenlik seviyesini yükseltmek olsa da, istem dışı gerçekleşen güncellemelerin kullanıcılara yaşattığı sıkıntılar çok fazla oldu. Microsoft bu şikayetleri dikkate alarak, Windows Update sistemini eski politikasına geri döndürme kararı almış.

Artık işletim sistemi için yeni güncellemeler yayınlandığında, dosyaların indirilmesi ve kurulması kullanıcının iznine bağlı olarak gerçekleşecek. Kullanıcı hangi dosyaları indirip kuracağına kendi karar verecek. Yeni politikanın bu sonbaharda gerçekleşecek Fall Creators Update adlı büyük güncellemeyle birlikte devreye gireceği tahmin ediliyor.