USB Bellek İçin Dosya Sistemi Rehberi

In Makale by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Bir USB bellek için en iyi dosya sistemi nedir, bunu nasıl seçebiliriz? İşte tüm dosya sistemlerinin özellikleri.

Çoğu USB bellek ve benzeri depolama aygıtları önceden formatlanmış olarak gelir. Bilgisayar sistemlerinde birkaç farklı dosya sistemi bulunuyor. Bu dosya sistemleri bazen işletim sistemlerine özgü olabiliyor ve her sistem, her platformda desteklenmiyor.

Öncelikle dosya sistemlerinden birkaç örnek verelim. En yaygın dosya sistemleri Windows’ta FAT32, exFAT ve NTFS; macOS’te HFS+ ve APFS; Linux’ta ise EXT’dir. Görüldüğü üzere çok fazla dosya sistemi bulunmuyor. Mantıken bakıldığında her dosya sistemini her platformun desteklemesi lazım fakat pratikte işler bu şekilde yürümüyor. Örneğin NTFS sistemi Windows’un kurulacağı disk için zorunluyken, macOS’te desteklenmeyen bir sistem. Bu nedenle NTFS dosya sistemine sahip bir USB belleğe macOS üzerinde veri yazmak mümkün değil. Bir NTFS diskindeki veriler macOS üzerinde sadece okunabilir.

Linux’ta ise bu durum çok daha kolay. Ubuntu gibi güncel Linux sürümleri hem NTFS, hem de HFS+ sistemlerini temelden destekliyor. Desteklemeyen sistemler ise küçük yazılımlarla tanıtılabiliyor.

Dosya Sistemleri ve Desteklendikleri Platformlar

Aşağıda size hangi dosya sisteminin hangi işletim sisteminde ne kadar desteklendiğine dair bir tablo hazırladık.

Dosya Sistemi Windows XP Windows 7/8/10 macOS (10.6.4 ve öncesi) macOS (10.6.5 ve sonrası) Ubuntu Linux Playstation 4 Xbox 360/One
NTFS  Var Var Yalnızca okuma Yalnızca okuma Var Yok Yok/Var
FAT32 Var Var Var Var Var Var Var/Var
exFAT Var Var Yok Var Var (ExFAT paketleriyle) Yok Yok/Var
HFS+ Yok (Boot Camp ile yalnızca okuma) Var Var Var Yok Var
EXT 2, 3, 4 Yok Var (üçüncü parti yazılımla) Yok Yok Var Yok Var

Görüldüğü üzere FAT32 her sistem için hem okunabilen, hem de yazılabilen bir dosya sistemi. Bu durum kulağa oldukça hoş gelse de FAT32 yalnızca 32 GB’a kadar destekleniyor. Bu nedenle büyük dosyalar için uygun değil. Fakat gün içerisinde birden farklı işletim sistemiyle haşır neşir oluyor ve yanınızda sürekli bir USB bellek taşıyorsanız, onu FAT32 olacak şekilde biçimlendirmeniz belleği daha kullanışlı yapacaktır. Ancak bunun da bireysel dosya boyut sınırı gibi bazı olumsuz noktaları olabilir.

Dosya Ve Ayırma Birimi Boyut Sınırları

Dosya Sistemi Bireysel Dosya Boyutu Sınırı Ayırma Birimi Boyutu Limiti
NTFS  Piyasada olan sürücülerden daha yüksek 16 EB
FAT32 4 GB’dan az 8 TB’dan az
exFAT Piyasada olan sürücülerden daha yüksek 64 ZB
HFS+ Piyasada olan sürücülerden daha yüksek 8 EB
EXT 2, 3 16 GB (bazı sistemlerde 2 TB’a kadar çıkabilir) 32 TB
EXT 4 1 EB 16 TB

Yukarıdaki tabloda da her dosya sisteminin kendine ait sınırlarını görebilirsiniz. Kullandığınız USB belleği biçimlendirmeden önce bu tabloya bakmakta fayda var. Örneğin FAT32 olarak biçimlendirdiğiniz bir USB belleğe 4 GB’dan büyük dosya atamazsınız. Belleğin kapasitesinin 32 GB olması da bunu değiştirmez.