Anasayfa Makale Windows 10’da F8 Menüsü Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10’da F8 Menüsü Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10’la birlikte devre dışı bırakılan F8 boot menüsü nasıl etkinleştirilir?

Microsoft’un en güncel işletim sistemi olan Windows 10 ile birlikte bilgisayarın daha hızlı açılmasını sağlayabilmek için F8 boot menüsü otomatik olarak devre dışı olarak geliyor. Fakat, ileri seviyedeki kullanıcılar için bilgisayarı bazen güvenli modda açmak ve F8 boot menüsünden ulaşılabilen benzeri seçenekleri kullanmak gerekebilir. Bu makalemizde Windows 10’da klasik F8 menüsünü nasıl geri getirebileceğinizi anlattık.

Öncelikle bir Komut İstemi penceresi açmanız gerekiyor. Fakat asıl önemli olan nokta ise Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırmanız. Başlat menüsüne “kom” yazdığınızda direkt olarak karşınıza Komut İstemi çıkacaktır. Üzerine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğine basın.

Karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.

Bu ekranda aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırdığınızda bilgisayarınız açılırken F8 menüsü etkinleşecektir.

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
Windows 10’da F8 boot menüsünü etkinleştirme

Peki bilgisayarınızın açılma süresi istemediğiniz kadar uzadıysa ya da başka herhangi bir sebepten F8 menüsünü açılışta devre dışı bırakmak istiyorsanız ne yapacaksınız? Çözüm yine aynı yerde. Komut İstemi‘ni yine yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu yazın.

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Bundan sonra F8 menüsü devre dışı kalacaktır.

İlginizi çekebilir: Windows 10’da Komut İstemini Açmanın 10 Farklı Yolu

2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.