Elite Dangerous Keşfetmekle Bitmiyor

In Haber, Oyun by Berker GüngörLeave a Comment

Elite Dangerous oyuncularının uçuş kayıtlarına bakılırsa, daha galaksinin çok küçük bir kısmı keşfedilmiş.

Açık dünya oyun denince çoğumuzun aklına GTA, Fallout ya da Skyrim gibi yapımlar gelse de, bunların hepsini gölgede bırakan yapımlar var. Elite Dangerous bu oyunların başında geliyor.

Tüm Samanyolu galaksisini oyun alanı olarak modelleyen Elite Dangerous, yaklaşık 400 milyar yıldızdan oluşuyor. Tabii bir de bu yıldızların etrafındaki gezegen sistemleri ve yıldızlararası boşlukta bulunan nesneler var. Yani keşfedilecek alan çok büyük, elinizde FTL motoru teknolojisi olsa bile!

Nitekim Elite Dangerous pilotlarının raporladıkları uçuşlardan toplanan verilere göre, oyun çıktığından beri galaksinin henüz çok küçük bir kısmı ziyaret edilmiş. Tabii tüm oyuncular uçuşlarını raporlamadıkları için bu rakam kesin değil.

Ancak ortaya çıkan sonuç yine de dikkat çekici. Elite Dangerous evrenindeki oyuncular henüz 400 milyar yıldızdan sadece 16 milyon kadarını ziyaret edebilmişler. Bu da galaksinin yaklaşık % 0.0039 oranında keşfedildiği anlamına geliyor!

Bir uzay simülasyonunda bile keşfi oranının henüz % 1 seviyesine bile ulaşmamış olması, aslında bize içinde yaşadığımız evrenin boyutlarını göstermesi açısından da önemli. Elite Dangerous pilotlarının kullandığı FTL motorlu gemilerle bile içinde bulundukları sanal evreni tamamen keşfetmeleri için yaklaşık 56.000 yıl durmadan oynamaları gerekecek! Gerçek hayatta ise henüz o teknoloji seviyesine bile ulaşıp ulaşamayacağımız belli değil!