Anasayfa Haber AMD Grafik Bölümünün Patronu İzine Çıkıyor

AMD Grafik Bölümünün Patronu İzine Çıkıyor

AMD’nin Radeon Technologies Group bölümü bir süreliğine Lisa Su’nun yönetiminde olacak.

AMD bir süredir beklenenin üzerinde performans gösteriyor denebilir. Yeni nesil Ryzen, EPYC ve Threadripper işlemcileriyle yeniden pazar payı kazanmaya başlayan şirket, Intel’i ürün gamında değişiklik yapmaya zorlayacak denli başarılı oldu.

Ancak şirketin ekran kartları bölümünde işler biraz daha farklı yürüyor. Polaris serileriyle giriş seviyesi ekran kartlarında güzel satış yakalasa da, şirketin Vega serisi çeşitli problemler boğuşuyor. Vega ailesi grafik işlemcilerin tüketicilerin umduğu performansa ulaşmaması, HBM2 hafıza yüzünden fiyatların yüksek ama üretimin düşük olması gibi sorunlar grafik bölümünü hayli zorluyor.

AMD’nin ekran kartlarından sorumlu bölüm olan Radeon Technologies Group (RTG) yönetiminin başındaki isim olan Raja Koduri bu baskıdan yorulmuş gibi görünüyor. Ailesiyle daha fazla zaman geçirmek ve dinlenmek istediğini ifade eden Koduri, yılın son çeyreğini izine çıkarak geçireceğini açıkladı.

Ekim-Aralık ayları arasında izine çıkacak olan Koduri’nin yerine ise geçici olarak AMD CEO’su Lisa Su göz kulak olacak. Lisa Su’nun bu dönemde RTG’nin yol haritasına ne kadar müdahale edeceği merak konusu. Mesela aklımıza gelen sorulardan biri, RTG’nin bu dönemde birden bire HBM2 hafıza kullanma ısrarından vazgeçme ihtimalinin olup olmadığı? Sanırız hep birlikte bekleyip göreceğiz.