Anasayfa Haber iPhone 8 Ve 8 Plus Tanıtıldı

iPhone 8 Ve 8 Plus Tanıtıldı

Apple yeni nesil iPhone ailesini tanıttı, işte yeni iPhone 8 ve 8 Plus hakkında bilmeniz gerekenler.

Apple yıllardır sürdürdüğü geleneğini bozmayarak yine bir Eylül ayında yeni nesil iPhone cihazlarını tanıttı. Her ne kadar gösterinin yıldızı Apple’ın bugüne kadarki en pahalı telefonu iPhone X olsa da, iPhone 8 ailesi sunduğu bazı özellikler sayesinde dikkatleri üzerine toplayabildi.

Radikal tasarım değişiklikleri barındıran iPhone X’in aksine iPhone 8 ailesi geleneksel iPhone tasarımını korumaya devam ediyor. Home tuşu hala yerinde ve haliyle Touch ID güvenlik konusunda yerini Face ID teknolojisine kaptırmamış durumda. Ayrıca Apple ekran boyutu konusunda 4.7/5.5 inç geleneğini korumuşa benziyor.

4.7 inçlik iPhone 8, 64 ve 256 GB depolama seçenekleri ile önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. 5.5 inçlik iPhone 8 Plus ise aynı depolama seçenekleri ile takip edecek.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, cihaz boyutlarının yanı sıra tasarım olarak da önceki nesli oldukça andırıyor. Ancak alüminyum arka gövde yerine cam gövde tercihi tasarım olarak iPhone 4 ailesini anımsatıyor. Apple, sağlamlık açısından endişe duyulmaması için iPhone 8 ailesinde kullanılan camın bugüne kadar bir akıllı telefonda kullanılmış en sağlam cam olduğunu da belirtti.

Arka gövdenin cam olması ayrıca iletken şarj desteğine olanak sağlıyor. iPhone 8 ve 8 Plus hali hazırda piyasada satışta olan Qi iletken şarj aksesuarları ile uyumlu olacak. Apple ayrıca bu ürünleri kendi mağazalarında satışa sunacak.

İletken şarj sistemi hali hazırda Apple Watch tarafından kullanılıyor ve her ne kadar bu sistem kablosuz şarj sistemi olarak pazarlansa da, şarj yuvasının kablolu olduğunu belirtmekte fayda var.

Renkler ve görüntüleme

iPhone 8, gümüş, uzay grisi ve altın olmak üzere üç farklı renkte raflardaki yerini alacak. Önceki nesillerde olduğu gibi gümüş ve altın renkli modellerin ön yüzeyi beyazken, uzay grisi modellerin ön yüzeyi siyah renkli olacak.

iPhone 8 ailesi Retina LCD ekranlara sahip ve çözünürlük standart iPhone 8’de 1334×750 iken iPhone 8 Plus’ta 1920×1080. iPhone 8 ekranlarını önceki nesilden ayıran en büyük fark ise TrueTone desteği. Önceden sadece iPad Pro’da bulunan bu özellik, cihazın bulunduğu ortamın ışıklandırmasına göre ekrandaki renklerin sıcaklığını dinamik bir şekilde düzenliyor.

Kamera

Aynı iPhone 7’de olduğu gibi iPhone 8 de sadece bir adet arka kameraya sahip. 12 MP’lik bu kamera, daha büyük pikseller sayesinde daha geniş dinamik renk aralığı sunabiliyor.

iPhone 8 Plus ise f/1.8 ve f/2.8 lenslere sahip iki arka kamera barındırıyor. Standart iPhone 8 gibi 12 MP çekim yapabilen bu kameralar, iPhone 7 Plus’ta gördüğümüz optik yakınlaştırma ve portre moduna sahip.

Portre ışıklandırma

iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde göreceğimiz ve henüz beta aşamasında olan bu yeni özellik, portre çekimi sırasında bir derinlik haritası oluşturuyor ve fotoğrafı çekilen figürü arka plandan ayırıyor. Ardından burun, gözler, elmacık kemikleri gibi önemli yüz noktalarını tespit eden kamera, bu bölgeleri en iyi görüntüyü elde edecek şekilde ışıklandırıyor. Üstelik fotoğraf çekimi sırasında farklı ışıklandırma efektleri seçilebiliyor ve hatta fotoğraf çekildikten sonra bu efektler üzerinde oynama yapılabiliyor.

4K ve AR

iPhone 8’in arka kamerası 60 FPS’te 4K video çekebiliyor. Kamera ardından videoyu 2 milyon parçaya ayırarak çekim sırasında dahi en iyi kalite ve sıkıştırma için analiz edebiliyor. 1080p videolarda ise FPS limiti 240’a kadar çıkmış.

iPhone 8 ailesinin gelişmiş ışıklandırma teknolojisi AR performansına da etki etmiş durumda. Bu sayede cihazınızın ekranına yerleştirilen sanal objeler, kameranın o anda görüntülediği gerçek çevreye daha kolay uyum sağlayabilecek.

CPU ve GPU

iPhone 8 ailesinin kaputunun altında 6 çekirdekli A11 Bionic işlemcisi bulunuyor. İşlemci 2 adet yüksek performans, 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip. Ayrıca Apple tarafından tasarlanmış üç çekirdekli ilk GPU cihazların grafik yükünü sırtlayacak.

Yenilenen görüntü sinyal işlemcisi, kameranın düşük ışıkta daha hızlı odaklanmasını sağlıyor ve yeni gürültü azaltma donanımı sayesinde her şey çok daha net görüntülenebiliyor.