Anasayfa Haber Yeni Apple TV 4K Ve HDR Desteği Getiriyor

Yeni Apple TV 4K Ve HDR Desteği Getiriyor

Beşinci nesil Apple TV modeli 4K ve HDR desteğinin yanı sıra yüksek performansı ile dikkat çekiyor.

Apple’ın geleceğe yönelik en önemli yatırımlarından biri olan Apple TV’nin en yeni sürümü, 12 Eylül’de düzenlenen özel Apple etkinliğinde tanıtıldı. Apple TV 4K olarak adlandırılan beşinci nesil medya kutusu, 4K çözünürlük ve HDR desteği ile ön plana çıkıyor.

Apple, 4K çözünürlüğe desteğini göstermek için, iTunes mağazasındaki 4K filmlerin 1080p filmler ile aynı fiyata satılacağını açıkladı. Ayrıca halen iTunes kütüphanesinde HD film bulunan kullanıcılara, sahip oldukları filmlerin 4K sürümünün ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.

Apple yetkilisi Eddy Cue’nun açıklamalarına göre, iPad Pro modellerinde de bulunan A10X Fusion işlemcisi sayesinde, beşinci nesil Apple TV 4K cihazlar önceki nesillere kıyasla ciddi bir performans artışı sergiliyor. Ayrıca birden fazla hoparlörün tek bir merkezden kontrol edilmesini sağlayan AirPlay 2 özelliği de yeni nesil Apple TV’de yerini alacak.

Yeni Apple TV ile birlikte kullanıma sunulacak olan Siri Remote üzerinde ufak kozmetik değişiklikler yapılmış. Kumandanın tuşlarının ayırt edici özelliklerinin olmaması, menü tuşunun etrafına beyaz bir çember eklenerek giderilmişe benziyor.

Son olarak Apple, 4K yayının sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için 802.11ac Wi-fi standardının korumuş ve buna ek olarak ethernet arayüzünü 10/100Mbps’ten gigabit bağlantıya yükseltmiş. Apple TV 4K önceki nesilde yer alan Bluetooth 4.0 bağlantının aksine yeni Bluetooth 5.0 bağlantıyı kullanıyor.

Apple TV 4K, 32 ve 64 GB depolama seçenekleri ile ilerleyen günlerde raflardaki yerini alacak.