AMD Raven Ridge Test Sonuçları Sızdırıldı

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

AMD’nin yeni dizüstü işlemcilerine ait ilk test sonuçları internette ortaya çıktı.

AMD önümüzdeki aylarda Raven Ridge kod adlı yeni APU serilerini çıkarmaya hazırlanıyor. Bu yeni işlemciler özellikle dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir sistemler için tasarlanıyor.

Şirketin bir önceki mobil APU serisi Bristol Ridge, 28 nm mimarisinde üretiliyordu. Raven Ridge ise 14 nm mimarisinde üretilecek. Zen işlemci ve Vega grafik işlemci mimarisini birlikte kullanan Raven Ridge işlemcilere ait ilk benchmark sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

Mandolin adıyla anılan ilk nesil Raven Ridge işlemcilerden test sonuçları ortaya çıkan model Ryzen 5 2500U kodunu taşıyor. 4 ana işlemci çekirdeği ve 8 iş parçacığı bulunan bu işlemci orta seviye olarak tanımlanmış. Bu da bize seride daha güçlü Ryzen 7 tabanlı modellerin de bulunacağını gösteriyor.

Sızdırılan Geekbench 4 test sonuçlarına bakılacak olursa, yeni Raven Ridge APU’lar öncekilerden çok daha fazla performansı rahatlıkla sağlayacak. Bu yeni işlemci daha eski olan Bristol Ridge A12 9800B ile kıyaslandığında, tek çekirdekli işlemlerde rahatlıkla %50 daha güçlü görünüyor. Çok çekirdekli işlemlerde ise neredeyse iki katı performans veriyor.

AMD’nin bu yeni seriyi yılbaşı gelmeden resmen çıkarması bekleniyor. Yılbaşıyla birlikte ise bu işlemciyi kullanan yeni nesil dizüstülerin raflarda olacağı tahmin ediliyor.