Anasayfa Haber Nokia, LG’den Önemli Miktarda Patent Geliri Elde Edecek

Nokia, LG’den Önemli Miktarda Patent Geliri Elde Edecek

Nokia bu mâli yılın üçüncü çeyreğinde patent gelirlerinde artış bekliyor.

Nokia denince akıllara hemen telefon gelse de, Finlandiya kökenli şirketin ilgi alanına bundan daha fazlası giriyor. Telekom teknolojilerinde hayli köklü bir geçmişi olan şirketin patent dosyasının kabarıklığı da buna en büyük kanıt.

Nokia halen dünyanın pek çok büyük markasıyla yaptığı patent anlaşmalarından da para kazanıyor. Samsung ve Apple gibi firmalarla patent anlaşmaları olan şirket, 2017’nin ilk mâli çeyreğinde buradan 616 milyon Euro elde etmiş. Bu miktar şirketin toplam gelirinin %6’lık kısmını oluşturuyor.

Ancak telekom piyasasında yaşanan durağanlık ve düşen gelirler, bu patent gelirlerini önemli bir kalem kılmış. Üstelik yakında bu gelir daha da artacak, çünkü Nokia ile LG arasında iki yıldır devam eden bir dava en sonunda karara bağlanmış. Nokia lehine verilen hüküm sonucunda LG ile bir patent anlaşması imzalanacak.

Şirketin LG’den alması beklenen ödemenin diğerlerinden daha küçük olacağı düşünülüyor. Patentler için Apple’dan 250 milyon Euro alındığı, LG’den alınacak rakamın ise bundan daha düşük olacağı tahmin ediliyor.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...