Anasayfa Makale VirtualBox’a Android Kurma Rehberi

VirtualBox’a Android Kurma Rehberi

VirtualBox ve Android x86 ile Android deneyimini Windows bilgisayarınızda yaşayabilirsiniz.

Android dünya çapında en yaygın kullanılan mobil işletim sistemidir. Ancak buna rağmen farklı sebeplerden dolayı elinin altında herhangi bir Android cihaz bulunmayan pek çok kullanıcı mevcut. Bu gibi durumlarda bir sanal makineye Android kurmak en ideal çözüm olabilir.

Android x86 adlı bir açık kaynak projesi, mobil cihazlar için tasarlanmış olan Android işletim sistemini, x86 mimarili bilgisayarlarda çalışacak şekilde düzenlemiş. Siz de Android x86 kullanarak masaüstü bilgisayarınızda Android deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gerekli yazılımlar

Not: Kuruluma başlamadan önce BIOS üzerinde sanallaştırma özelliğinin etkin olduğundan emin olun.

Sanal makineyi yaratma

Bu rehberimizde ücretsiz VirtualBox yazılımını kullanacağız. Ancak VMware gibi ücretli alternatifler de iş görecektir.

VirtualBox yazılımını çalıştırın ve Yeni butonuna tıklayın. Açılan pencerede sanal makinenize bir isim verin ve ardından tür olarak Linux’u, sürüm olarak da Linux 2.6 / 3.x / 4.x (32-bit) sürümünü seçin.

Bir sonraki pencerede sanal makinenin bellek boyutunu seçmeniz istenecektir. Eğer indirdiğiniz Android x86 sürümü 32-bit ise makineniz 2048 MB ile sınırlı olacaktır. 64-bit sürümlerde dilediğiniz kadar bellek ayırabilirsiniz.

Sabit disk penceresinde herhangi bir değişiklik yapmayın ve devam edin.

Sabit disk türü olarak VDI seçeneğin işaretleyin.

Fiziksel sabit diskte depolama penceresinde diski değişken olarak ayarlayın.

Dosya yeri ve boyutu penceresinde sanal makine dosyalarının saklanacağı konumu ve makineye ayırmak istediğiniz depolama alanını belirleyin ve Oluştur butonuna tıklayın.

Sanal makinenin iskeleti böyle oluşacaktır. Oluşturduğunuz makineyi seçip Başlat butonuna tıklayın.

Sanal makine sizden indirdiğiniz ISO dosyasının konumunu isteyecektir. Küçük klasör simgesine tıklayıp Android x86 ISO dosyasını seçin ve onaylayın.

Böylece kurulum işlemi başlayacaktır. Klavyenizdeki ok tuşlarını kullanarak karşınıza çıkan ilk penceredeki Installation seçeneğine tıklayın.

Açılan yeni menüde Create/Modify partitions seçeneğine tıklayın.

GPT formatını kullanmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. No seçeneğini işaretleyerek reddedin.

Karşınıza bölüm yaratma ekranı çıkacaktır. Alt menüde yer alan New seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki pencerede Primary seçeneğine tıklayın. Böylece yarattığınız yeni bölüm işletim sistemi kurmaya elverişli olacaktır.

Yaratacağınız bölümün boyutunu girmeniz istenecektir. Herhangi bir değişiklikte bulunmayın zira sanal makineyi yaratırken seçtiğiniz depolama alanı otomatik olarak seçilecektir.

Bölüm yaratıldıktan sonra Bootable seçeneğine tıklayın ve yarattığınız bölümün boot edilebilir olmasını sağlayın.

Son olarak Write seçeneğine tıklayarak bölüm yaratma işlemini sonlandırın. Bu işlemin ardından bir onay ekranı belirecektir. Onay satırına yes yazarak işlemi tamamlayın.

Quit seçeneğine tıklayarak bölüm yaratma ekranından ayrılın.

Önceden gördüğümüz bölüm seçme ekranı, bu sefer yarattığımız bölüm ile birlikte yeniden karşımıza çıkacaktır. En üstte yer alan yarattığımız bölümü seçin.

Dosya sistemi olarak ext4 formatını işaretleyin.

Sırasıyla format değişikliğini onaylamak, GRUB bootloader yüklemek ve diski yazılıp okunabilir yapmak için üç adet onay penceresi belirecektir. Üç pencereyi de Yes diyerek onaylayın.

Bu işlemlerden sonra Android x86 sanal makineye başarılı bir şekilde yüklenecektir. Makineye yerleştirdiğiniz ISO dosyasını Aygıtlar>Optik sürücüler menüsünü kullanarak kaldırın ve Reboot seçeneğini işaretleyerek sistemi yeniden başlatın. Sanal makine yeniden başlatıldığında Android yükleme ekranı ile karşılaşacaksınız.

Kısa bir beklemeden sonra standart hesap kurulum adımları sizi karşılayacak.

Internet bağlantısı penceresini atlayın size sanal makine doğrudan sahip olduğunuz internet bağlantısını kullanacaktır.

Tüm hesap oluşturma adımları tamamlandıktan sonra Android x86 sürümü kullanıma hazır olacaktır.