Anasayfa Haber Yapay Zeka, Elektrik Hırsızlığını Durduracak

Yapay Zeka, Elektrik Hırsızlığını Durduracak

Elektrik dağıtım şirketleri enerji hırsızlarına karşı yapay zekaya başvuruyor.

Bir süre önce Google’ın nasıl yapay zeka kullanarak sunucu merkezlerinde büyük miktarda enerji tasarrufu sağladığını haber yapmıştık. DeepMind yapay zekasının sunucu çiftliklerinde sağladığı tasarruf ve çözümler, şimdi enerji şirketleri tarafından da kullanılmaya hazırlanıyor.

Elektrik dağıtım şebekesinde çeşitli teknik arızalar ve doğrudan hırsızlık girişimleri her yıl ciddi miktarda kayıplara yol açıyor. Mesela Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde, 2016 yılında dağıtılan elektriğin %30’dan fazlası benzer sebeplerle kaybedilmiş.

Brezilya’da da benzer sorunlar yaşanıyor. Ülkenin en büyük enerji dağıtım şirketi Electrobras, Dünya Bankası’nın da desteğiyle elektrik hırsızlarına karşı yapay zekanın analiz gücüne yönelme kararı almış.

Brezilya’da her yıl üretilen elektriğin %22’lik kısmının hırsızlığa kurban gittiği hesaplanıyor. Yapay zeka ise dağıtım şebekesindeki okumaları gözden geçirecek ve anormal dalgalanmaları tespit edecek. Bu sayede hırsızlığın yapıldığı bölgelerin tespit edilmesi planlanıyor.