Anasayfa Makale Dijital Madencilik İçin Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital Madencilik İçin Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ethereum madenciliği için sistem toplarken dikkat etmeniz gerekenler noktaları ele aldık.

Anakart

Sistemin temel parçası olan anakartta özellikle dikkat etmemiz gereken noktalardan biri GPU için yükseltici adaptör (Riser) takılabilen PCI Express slot sayısıdır. Ne kadar çok slot, o kadar çok GPU; ne kadar çok GPU, o kadar çok madencilik gücü anlamına gelir. Örneğin elinizde 8 adet RX 580 ekran kartı varsa, her biri 25 MH/s gücünden toplamda 200 MH/s gücünde bir madencilik gücüne sahip olabilirsiniz.

Üreticiler bu noktada artık birden çok slota sahip anakartlarını piyasaya sürmeye başladı. Bunlardan biri de BIOSTAR’ın 12 PCI Express slotlu TB250-BTC PRO anakartı. Buna ek olarak MSI gibi üreticiler de halihazırda piyasada olan anakartları için daha fazla ekran kartına destek veren BIOS’lar yayınladı.

Grafik Kartı

Oyun amaçlı değil madencilik amaçlı bir sistem kurduğumuz için ekran kartının daha pahalı olması sistemin daha iyi olacağı anlamına gelmez. Aşırı yüksek fiyata satılan kartlar, daha düşük fiyatlı rakiplerine göre daha az kazı gücü sağlayabilirler. Ayrıca burada kartların güç tüketim değerlerini de hesaba katmanızda fayda var. Zira gün sonunda harcadığınız elektriğe göre elde ettiğiniz kazanç arasında bir dengesizlik oluşabilir.

Ethereum madenciliği konusunda AMD kartlar daha iyi performans sunuyor. Öte yandan Zcash (ZEC) madenciliği yapacaksanız NVIDIA kartlara yönelmenizde fayda var.

Madencilik yapmak için ekran kartınızın artık en az 4 GB belleğe sahip olması gerekiyor. Kartı almadan önce kartın saniyedeki megahash performansını araştırmanızda fayda var (MH/s). Yine kartınızı aldıktan sonra BIOS modifikasyonu ile işlem performansını artırabilirsiniz. Ancak kartınız modifiyeli BIOS ile arızalanırsa serviste garanti dışı işlem görecektir.

Kart Limiti

Öncelikle farklı AMD ya da NVIDIA kartlarını aynı sistemde kullanabilirsiniz. Yani bir sisteme hem GTX 1070, hem GTX 980 Ti takabilirsiniz. Madencilik işlemlerinde iki kart da ayrı ayrı kullanılabilir. Ancak AMD sürücüsünde şu anda mevcut olan bir kısıtlama dolayısı ile aynı anda en fazla 8 kart birden kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz 4’ten fazla ekran kartı kullanacaksanız Ubuntu veya ethOS işletim sisteminde madencilik yapmanız olacaktır.

Hard Disk

İşletim sistemini, solo mining yapıyorsanız da blok zinciri dosyalarını saklamak için bir hard diske ihtiyacınız olacaktır. Her sistem toplama videomuzda olduğu gibi madencilik için oluşturulan bir sistemde de SSD bulunmalı. Yalnızca Ethereum madenciliği yapacaksanız 120 GB’lık bir SSD yeterli olacaktır. Ancak daha fazla işlem ve madencilik için daha büyük depolama alanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Öte yandan havuz madenciliği yapacaksanız SSD kapasitesinin çok da yüksek olmasına gerek yok.

RAM

Yalnızca madencilik için kullanılacak bir sistemde çok fazla RAM’e ihtiyaç duyulmayacaktır. Hesaplamaların yapılması ve bilgilerin kısa süreli belleğe atılması için sistemde 4 GB kadar RAM bulunması yeterli olacaktır.

PSU (Güç Kaynağı)

PSU üniteleri farklı boyutlarda, güçlerde ve fiyatlarda oluyor. Biz her zamanki gibi 80+ sertifikası olmayan bir PSU önermiyoruz. Sürekli madencilik yapmak istiyorsanız bilgisayarınızın sürekli açık kalması gerekiyor. Grafik kartlarınız, madencilik işlemi sırasında tam yükte çalışır. Hem güç kaynağı hem de grafik kartı ne kadar verimli olursa, sistem o kadar uzun ömürlü, elektrik faturaları da o kadar düşük olur. Bu bağlamda Gold veya Platinum sertifikalı bir PSU mantıklı bir tercih olacaktır.

Ekran kartı sayısı ve diğer sistem bileşenlerinin güç tüketimini hesaplayıp ona göre bir PSU seçimi yapmalısınız. Örneğin üç ekran kartlı ortalama bir sistemde 750W’lık bir PSU kullanmak gerekebilir. Sayılar sisteme göre değişebileceğinden, belli bir ürün ya da güç önermek yanlış yönlendirme olacaktır. Yine de aynı sisteme iki PSU bağlamayı tavsiye etmediğimizi belirtelim. Mümkün olduğunca tek ve yüksek Watt çıkışına sahip bir PSU almak daha faydalı olacaktır.

Kasa

Kasa seçimi, grafik kartlarınızın sayısına, boyutuna ve kart yükseltici aparatlar kullanıp kullanmadığınıza göre değişebilir. Günümüzde artık bu işlem için PC kasaları yerine Mining Rig adı verilen yapılar kullanılıyor. Bu bağlamda kendi madencilik kasanızı kendiniz yapabilirsiniz.

Öte yandan kapalı kasa satın alacaksanız, kasanın içindeki hava sirkülasyonunun iyi olması gerekir. Sürekli olarak tam yükte çalışacak olan grafik kartlarının birbirini yakması pek hoş olmaz. İsterseniz uzay montaj yaparak kasa ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

İlginizi çekebilir: GTX 1060 ile Tasarruflu Ethereum Madenciliği