Anasayfa Haber GM Yeni Hidrojenli Askeri Aracını Yakında Tanıtacak

GM Yeni Hidrojenli Askeri Aracını Yakında Tanıtacak

General Motors tarafından geliştirilen SURUS yakında resmen tanıtılacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük otomotiv firması olan General Motors, geçmişte de Amerikan Ordusu ve polisi için devamlı araç geliştiriyordu. Ancak yakında tanıtılacak olan SURUS adlı platform bu konuda tamamen yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.

GM tarafından geliştirilen yeni SURUS (Silent Utility Rover Universal Superstructure) platformu elektrikli motorlar ve bunları besleyecek hidrojen yakıt hücreleri üzerine kurulmuş. Otonom sürüş özellikleri de içerecek olan platform tamamen sessiz çalışıyor ve çevreye ısı ya da egzos gazı vermiyor. Bu sayede savaş alanında tespit edilmesi de zorlaşıyor.

SURUS platformu her türden askeri ihtiyaca uygun şekillendirilebilecek. Arazide yük ve asker taşımak için ya da üzerine konan ekipmanla vinç veya sahra karargahı olarak da kullanılabilecek. Ürettiği elektriği kullanım için dışarıda da verebilen SURUS’un yakıt hücreleri gerektiğinde hızla çıkarılıp başka bir yerde de kullanılabiliyor.

Yakında resmen tanıtılacak olan SURUS eğer kabul görürse, bu türden araçların ABD ordu envanterine hızla girmesi beklenebilir. Pentagon özellikle yakıt konusunda standardizasyona gitmek ve yabancı ülkelere bağımlılığa bir çare bulmak istiyor.