Shadow Of War Denuvo Koruması Anında Kırıldı

In Haber, Oyun by Berker GüngörLeave a Comment

Middle-Eath: Shadow of War da çıkar çıkmaz korsanlar tarafından kırılan oyunlar arasına katıldı.

Bir kaç sene önce oyun şirketleri tarafından kullanılmaya başlanan Denuvo korsanlığa karşı koruma sistemi, artık tamamen faydasız hale gelmiş gibi görünüyor. İlk başlarda kırılması çok zor olan Denuvo, oyunları çıkış tarihinden itibaren bir kaç ay için korsanlığa karşı koruyabiliyordu.

Bu süre oyun firmaları için hayli önemli, çünkü bir oyunun en kıymetli olduğu ve en çok satıldığı dönem çıktıktan sonraki bir aylık süre oluyor. Yapımcılar bu dönemde oyundan para kazanıyorlar, sonrasında ise devamlı yeni oyunlar çıktığı için gündemde kalmaları ve satış yapmaları zorlaşıyor.

Ancak Denuvo koruması geçen zamanla birlikte gittikçe daha kolay kırılır hale geldi. Son dönemde çıkan oyunların büyük bir kısmı daha ilk hafta dolmadan kırıldılar. En son Total War: Warhammer 2 de çıktığı gün kırılanlar listesine girmişti.

Şimdi bu listeye Middle-Earth: Shadow of War da eklendi. Oyunun çıkışının üzerinden 24 saat geçmeden korsanlar tarafından kırıldığı ve paylaşılmaya başlandığı haber verildi. Bu durumda yapımcıların Denuvo kullanmaya devam etmesi için pek sebep kalmamış gibi görünüyor. Ancak yerini her ne alacaksa, yasal oyun alan oyuncuların hayatını kolaylaştırmayacağı da tecrübeyle sabit bir gerçek.