Intel Coffee Lake İşlemciler Z270 Uyumlu Olabilir Miydi?

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Intel’in Gen 8 işlemcilerinin yeni anakart gerektirmesinin ardında yatan sebep sadece teknolojik olmayabilir.

Intel kısa süre önce Gen 8 işlemcileri piyasaya sürmeye başladı. Bu nesilde yer alan Coffee Lake işlemcileri kullanabilmek için Z370 yonga setli yeni bir anakart kullanılması gerekiyor. Bazılarına göre Intel bu değişikliği yapmak zorunda değildi.

Asus ROG anakartlardan sorumlu ürün müdürü Andrew Wu tarafından kısa süre önce verilen bir röportajda da bu konuya değinildi. Wu yaptığı açıklamada 6 çekirdekli Coffee Lake işlemcilerin Z270 anakartlarla çalışmasının teknik açıdan imkansız olmadığını söyledi.

Andrew Wu’ya göre Z270 anakartlarda yapılacak yazılımsal bir güncellemeyle bunu mümkün kılmak imkansız değilmiş. Ancak Intel’in buna izin vermemiş ve Coffee Lake işlemcileri Z370 yonga setiyle kullanılacak şekilde sınıflandırmış.

Tabii burada bahsedilen Coffee Lake işlemciler 6 çekirdekli olanlar ve Z270 yonga setinin bu işlemcileri besleyecek voltajı rahatça verebileceği bir sır değil. Ancak Intel yakında 8 çekirdekli Coffee Lake işlemcileri de çıkarmayı planlıyor. Z270 yonga setinin bu miktar çekirdeği beslemesi pek mümkün olmayabilir.

Intel’in uzun vadede çıkaracağı bütün Coffee Lake işlemcilerle tam uyumluluk sağlanması için Z370 anakartları zorunlu tutma kararı aldığı tahmin ediliyor. Ayrıca Intel’in de, Asus gibi anakart üreticilerinin de daha fazla anakart satmaktan şikayet etmeyecekleri bir gerçek.