UASP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

In Makale by Muhsin BayramLeave a Comment

USB Eklentili SCSI Protokolü veya kısa adıyla UASP nedir, ne tür avantajlar sunar, bu yazıda anlatıyoruz.

Dijital içeriklerin üretimi, paylaşımı ve depolanması son yıllarda daha da arttı. İnsanlar artık daha fazla fotoğraf çekiyor, daha fazla video kaydediyor ve bu içerikleri daha fazla paylaşıp depoluyor. Üretilen içeriğin artması haliyle depolanan içeriğin miktarının artmasına da neden oluyor.

Bu içeriklerin depolanması için yüksek hızlı veri transferlerine izin veren standartlara ihtiyacımız var. USB teknolojisinin son 10 yılda büyük oranda gelişmesi sayesinde verileri hızlı bir şekilde bir kaynaktan bir hedefe aktarabiliyoruz. Günümüzde USB 3.0 teknolojisi sayesinde çift yönlü bantlarda 5.0 Gbps hızlarla veri aktarımı yapılabiliyor. USB 3.1 ise bu hızı ikiye katlıyor.

USB teknolojisi, gücünü uzun yıllar boyunca Bulk-Only Transport (BOT) standardından aldı. USB 1.1 ve USB 2.0 teknolojileri yaygınken BOT, gerek düşük maliyeti gerekse basitliği ile endüstrinin ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşıladı. Ancak USB 3.0 teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanıldığı günümüzde BOT standardı çoğu kullanıcı için yeterli hızı sunamıyor. Bu aşamada ise kullanıcıların imdadına UASP standardı yetişti.

UASP, basitçe depolama aygıtlarının daha hızlı veri okuyup yazmasına olanak sağlıyor. USB 3.0 teknolojisini baz aldığımızda geleneksel BOT standardına kıyasla UASP, %70’e varan daha yüksek hızlar sunuyor.

Bu performans farkının temelinde iki standardın farklı çalışma protokolleri yer almaktadır. UASP standardı, verileri paralel bir şekilde iki atanmış veri yolu üzerinden gönderirken, BOT standardı tüm verileri aynı veri yolu üzerinden gönderiyor. Bu da doğal olarak BOT standardına sahip USB cihazların daha yavaş veri aktarımı sunmasına neden oluyor.

UASP standardının bir diğer avantajı ise CPU’yu daha az yorması. Yapılan testlerde, en yoğun kullanım şartlarında UASP’nin BOT’a kıyasla %80 daha az CPU gücü kullandığı tespit edildiği belirtiliyor.

Peki UASP standardının avantajlarından nasıl faydalanabilirsiniz? Öncelikle işletim sisteminizin UASP desteklemesi gerekiyor. Bu nedenle de Windows 8 ve üstü Windows sürümlerine veya Mac OS X 10.8 ve üstü Mac sürümlerine ihtiyacınız var. Kernel 2.6.3 ve üstünü destekleyen bazı Linux sürümleri de UASP standardını desteklemekte ancak kullanılabilen donanım sayısı sınırlı.

Doğru işletim sistemine ve UASP destekli USB depolama aygıtlarına sahip olmak ise ne yazık ki yeterli değil. Sisteminizde yer alan USB kontrolcülerinin de UASP desteğine sahip olması gerekiyor. Neyse ki çoğu güncel USB kontrolcüleri varsayılan olarak UASP standardını destekliyor.