Anasayfa Haber Tesla Yeni Fabrikasını Çin Topraklarında Kuracak

Tesla Yeni Fabrikasını Çin Topraklarında Kuracak

Elon Musk gittikçe büyüyen Çin pazarından da pay almaya kararlı görünüyor.

Tesla her ne kadar bir Amerikan şirketi olsa da, kurucusu Elon Musk işlerin büyümesinde kararlı. İlk yıllarda dikkatini sadece Amerikan pazarına veren Tesla, zamanla uluslararası bir marka olmak için daha da büyük adımlar atmaya başladı.

Elektrikli otomobil pazarının en hızlı büyüdüğü ülkelerden biri de Çin. Ancak Çin pazarına girmek, özellikle yabancı markalar için çok zor. Yabancı bir markanın Çin pazarına girebilmesi için yerli bir şirketle ortaklık kurması ve hem teknoloji, hem de kâr payının ciddi kısmını vermesi gerekiyor.

Bunu yapmak istemeyen şirketler ise %25 gümrük vergisine ek olarak tüm nakliye masraflarına da katlanmak zorunda. Ancak o zaman bile markanın Çin pazarında büyümesi kolay olmuyor. Tesla ise bu zorlukları kısmen aşmanın bir yolunu bulmuş gibi görünüyor.

Çin’in Shanghai özerk bölgesindeki serbest ticaret alanında fabrika kurmak için anlaşma yapan Tesla, Asya pazarında satacağı otomobilleri burada üretecek. Gümrük vergisinden yine de kurtulamayacak olan şirket, üretim maliyetlerini düşürerek fiyatları uygun tutmayı planlıyor. Şirket bu fabrika konusundaki detayları yakında açıklamaya hazırlanıyor.