Anasayfa Haber Google VR ve AR Odaklı 3D Model Paylaşım Sitesi Poly’yi Açtı

Google VR ve AR Odaklı 3D Model Paylaşım Sitesi Poly’yi Açtı

Tasarımcılar, Poly ile 3D modellerini paylaşarak daha hızlı bir şekilde VR ve AR yazılımlarını üretebilecekler.

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) uygulamaları geliştirilmeye devam edilirken, basit uygulamaların önünün açılması için Google, Poly adındaki yeni servisini kullanıma sundu. poly.google.com adresi üzerinden ulaşılan servis, AR ve VR geliştiricilerinin hazırladıkları 3D modellerinin paylaşılması sağlanıyor.

Örneğin bir VR geliştirici, uygulamasını hazırlarken bir bisiklet modeline ihtiyaç duydu diyelim. 3D modelleme biliyorsa bisikletini kendi hazırlayabilir ancak bunun için ciddi bir vakit harcaması gerekiyor. Diğer seçenek 3D tasarımcı çalıştırarak ciddi miktarda ücret ödemesi.

Poly servisi ise ihtiyaç duyduğu 3D modeli, servisi kullanan diğer VR – AR geliştiricilerin ve 3D tasarımcıların geçmişte yaptığı modeller arasından seçmesine olanak sağlıyor. Geliştiricimiz istediği modeli seçiyor, ücretsiz indiriyor, kullanıyor. Creative Commons lisanslamayla çalışan Poly’deki çoğu model, sadece kaynak gösterilerek kullanılabiliyor.

Google, Poly’nin henüz açılışında binlerce nesneyi hazırlayıp kullanıma açmış durumda. Şimdilik sadece düşük poligonlu modeller yer alsa da kullanıcıların yüksek poligonlu, daha  kaliteli işlerini paylaşacağı zaman da gelecektir. Ve bu tür bir sistem ne kadar gelişirse gelişsin 3D tasarımcıların yapması gereken özel tasarımların miktarı kolay kolay azalmayacak.