Anasayfa Haber Blizzcon 2017 Resmen Başladı

Blizzcon 2017 Resmen Başladı

Blizzcon 2017’nin açılışında pek çok yeniliğin duyurusu yapıldı.

Bu yıl 11.si gerçekleşen Blizzcon, farklı espor alanlarında gerçekleşen bir açılış seremonisiyle başladı. Hearthstone’un duyuruları için Hearthstone espor alanı kullanılırken, Overwatch ve diğer oyunlarda da benzer bir şekilde gerçekleşti.

Blizzard CEO’su Mark Morhaime’in yaptığı açılış konuşmasında Blizzard kitlesinin bu yıl 40 milyona ulaştığını ve yeni gelenlere kucak açılması, iyi davranılması gerektiğini vurguladı.

StarCraft 2

StarCraft 2’ye getirilecek olan yeni co-op görevinde kullanacağımız komutanlar Mira Han ve Matt Horner’ın duyurusu yapıldı. StarCraft 2’nin ilk sürümü Wings of Liberty 14 Kasım’da ücretsiz hale getirilirken, hali hazırda bu pakete sahip olanlara Heart of the Swarm hediye edilecek. StarCraft 2’nin ilgi çekici duyurusu ise espor tarafındaydı. Güney Kore’de gerçekleşecek olan 2018 Kış Olimpiyatları’nda StarCraft 2 finalleri de yer alacak. Bu haberin espor için çok büyük bir adım olduğu su götürmez bir gerçek.

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm, iki yeni karakterin tanıtımıyla başladı: Hanzo ve Alexstrasza. “Nexus’ün Ejderhaları” olarak tanıtılan bu iki kahramandan Hanzo (Overwatch) menzilli DPS görevini üstlenirken, Alexstrasza sıkıştığında komple ejderhaya dönüşebilen menzilli bir destek kahramanı olacak.

Heroes of the Storm tarafındaki yenilikler kahramanlarla sınırlı değil. Uzunca bir süredir oyuncular tarafından talep edilen entegre sesli iletişim desteği, nihayet Nexus’e ulaşıyor. Ayrıca dereceli oyunlarda MMR’ımız (oyundaki yeteneğimizin oluşturduğu ve karşılaşmalarda dengeli takımlar kurulabilmesi için kullanılan puan) artık kazanıp kaybetmemize değil, oyundaki kişisel başarımıza göre değişecek. Bu da daha kaliteli ve dengeli karşılaşmalar anlamına geliyor.

HotS ile ilgili verilen bilgilerde görünmezlik sisteminin yenilenmesi, koridorlarda yerleşimin güncellenmesi, yeni kamera açısı gibi daha ufak çaplı duyurular da yer alıyor.

Hearthstone

Blizzard’ın sevilen kart oyunu Hearthstone, Mamut Yılı’nın son ek paketi olan Kobolds & Catacombs duyurusuyla başladı. “Define avcılığına” dikkat çekilen ek paket, beraberinde çok sayıda yeni kart getirecek. Her kahramana (normalde silah kullanmayanlar dahil) özel bir efsanevi silah verilecek. Bu silahlar karaktere ve desteye çok önemli katkılar sağlayacak.

Diğer taraftan tekrar oynanabilirliği yüksek, Dungeon Run modunun duyurusu yapıldı. Tek kişi oynanan bu modda karşımıza gelecek olan boss karakterleri az sayıda kartla yenmeye çalışacağız. Boss’ları yendikçe daha fazla kartımız olacak ve 8 boss’u tamamlamamız halinde büyük ödüle ulaşacağız. Yenildiğimizde ise sıfırdan başlamamız gerekiyor. Dungeon Run, Arena’nın aksine tamamen ücretsiz olacak. Yeni ek paket, önümüzdeki ay yayınlanacak. 6 Kasım’da ise herkese Marin the Fox kartı hediye edilecek.

Overwatch

Overwatch sunumu, yeni haritanın duyurusuyla başladı: Blizzard World. Blizzard’ın tüm oyunlarından nesneler ve alanlar içeren yeni harita, Blizzard hayranlarını eski anılarına götürecek.

Beraberinde tanıtılan yeni kahraman Moira, tahmin edilenin aksine bir destek birimi. Destek olmasının yanı sıra yüksek miktarda hasar verebilen Moira, aynı zamanda mobil bir kahraman.

Sahneye Reinhardt’ın ses sanatçısı çıktıktan sonra 7,5 dakikalık bir Overwatch animasyon filmi yayınlandı.

World of WarCraft

Günün belki de en heyecan verici haberi WoW tarafındaydı. Oyuncular yıllardır eski WoW sürümleri için (vanilya, The Black Temple, Wrath of the Lich King) özel sunucu açılmasını talep ediyordu. Bu talebe cevap gelmemesiyle beraber ortaya çıkan sahte sunucular, pek çok oyuncuyu Blizzard’dan kopardı. Bu sene Blizzard’ın 3. parti sunucularla büyük savaş verdiğine şahit olduk. Şirket nihayet vanilya sunucusunun hazırlanmakta olduğunu duyurdu. TBC ve WotLK için henüz bir bilgi bulunmuyor.

WoW tarafındaki bir diğer büyük gelişme ise yeni ek paket. Battle for Azeroth adındaki yeni ek paketin tanıtımında Horde ve Alliance’ın bir olup savaştığı herhangi bir yaratık veya boss görünmüyor. Maksimum seviyemiz 120’ye çıkacak. Daha çok PvP ağırlıklı olacağı anlaşılan ek pakette belli alanları ele geçirmeye çalışacağız.

Yeni ek paket tanıtımlarının ardından sinematik videolarının yayınlanması için aylarca bekleten Blizzard, bu sefer duyuruyla aynı anda yayınlamayı tercih etti.

WoW içinde gerçek para ile satılan bazı kozmetik ürünlerinden (binek hayvan, evcil hayvan vs.) elde edilen paranın tamamı hayır işlerinde kullanılıyor. Daha çok doğal felaketlerden etkilenenlere destek amaçlı kullanılan bu paranın, şu zamana kadar toplam 15 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

StarCraft’ın remastered olarak sunulmasının ardından benzer hamlenin Diablo 2 veya WarCraft 3 için de gerçekleşmesini ve bunların duyurularının da Blizzcon 2017’de yapılmasını bekliyorduk. Fakat böyle bir duyuru gerçekleşmedi. Yine de son derece doyurucu bir Blizzcon açılış seremonisi izlediğimizi söylemek mümkün. Özellikle WoW Classic sunucusunun hayata geçmesiyle beraber oyuncu sayısının kaç milyona fırlayacağı merak konusu.