Anasayfa Haber Patlayıp Süpernovaya Dönüşmesine Rağmen Ölmeyen Yıldız

Patlayıp Süpernovaya Dönüşmesine Rağmen Ölmeyen Yıldız

iPTF14hls, yıldızlarla ilgili bilgilerimizi yeniden değerlendirmemizi gerektiriyor.

“Büyük patlamadan ortaya çıkan toz bulutlarının ve diğer hali hazırda yok olmuş yıldızların kalıntılarından doğan yıldızlar, ömürlerini doldurduklarında ihtişamlı bir şekilde patlayarak süpernovaya dönüşürler ve yavaş yavaş gözden kaybolurlar.”

Bugüne kadar yıldızların yaşam döngüsüyle ilgili bildiklerimiz bu şekildeydi. Fakat bir yıldız, tamamen farklı bir senaryoda yol alarak astronomi dünyasının bildiklerini gözden geçirmesine sebep oluyor. iPTF14hls adındaki süpernova, geçtiğimiz 50 yıl içerisinde birkaç kere patladı. Ölüp, sonrasında yok olması gerekirken çevresindeki maddeleri çekim gücüyle toplayıp, çöküp, yeniden patladı.

Bilim insanları iPTF14hls’nin 2014’te patlayıp yavaş yavaş sönmeye başlamasını izledikten birkaç ay sonra tekrar parlamaya başladığını gözlemlediler. Geçmiş kayıtlara bakan gök bilimciler, 1954’te aynı noktada bir süpernova daha gözlemlenmiş olduğunu gördüler.

Güneşimizden yaklaşık 50 kat daha büyük olan yıldızın nasıl bu kadar direndiğiyle ilgili henüz bir bilgi yok. İnsanoğlunun şu anki fizik anlayışının, o büyüklükteki bir yıldızda işlememesi ihtimaller dahilinde. Bir diğer tahmin ise yıldızın çekirdeğinde anti madde içerdiği yönünde.