Samsung Yeni GDDR6 RAM Ve Yeni Nesil SSD Duyurdu

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

Samsung’un yeni GDDR6 DRAM’leri 1.35 volt ile çalışabiliyor.

36 tane CES 2018 Dizayn ve İnovasyon ödülü alan Samsung, bunun basın duyurusuyla beraber geliştirilmekte olan bazı teknolojileriyle ilgili bilgi verdi. GDDR6 hafıza çipleri ve yeni nesil form faktördeki SSD’ler de bunlardan ikisiydi.

GDDR6’nın 16 Gbps kalitesindeki videoları saniyede 64 GB I/O bant genişliğinde işleyebildiği belirtilirken, 5 GB/s hızlarına ulaşabildiği duyuruldu. Günümüz DRAM’leri 1.5 volt enerjiye ihtiyaç duyarken GDDR6 ile ihtiyaç duyulan enerjinin 1.35 volta düşeceği de verilen bilgiler arasında. 8 çipin kullanıldığı bir senaryoda 256 bit bellek veriyolu üzerinde 512 GB/s bant genişliği sağlanabilecek. Basit bir şekilde ekran kartlarının bellek performanslarının 2 katına çıkacağını söyleyebiliriz.

Firma, ayrıca yeni nesil form faktöründeki SSD depolama çözümüyle ilgili de bilgi verdi. Büyük veri merkezlerini hedef alan depolama çözümü, 1U rack sunucularının kapasitesini ve performansını ciddi oranda artıracak. Saniyede 0.5 petabyte I/O hızına ulaşabilen yeni nesil SSD’ler, 30.5 x 110 x 4.38 mm boyutlarıyla sunucunun daha ferah bir hale gelmesinde katkıda bulunacak.