Anasayfa Makale Windows Defender Application Denetimi Hatası Nasıl Çözülür?

Windows Defender Application Denetimi Hatası Nasıl Çözülür?

Windows Defender tarafından uygulanan erişim engelini buradaki yöntemle kaldırabilirsiniz.

Bir süredir çeşitli Windows 10 kullanıcıları, herhangi bir dosya indirirken, program yüklemeye çalışırken veya PowerShell gibi uygulamaları açarken Kuruluşunuz bu uygulamayı engellemek için Windows Defender Application Denetimi kullandı gibi bir hata mesajı alıyor. Bu hataya neyin sebep olduğu henüz Microsoft tarafından açıklanmış değil. Ancak kullanıcılar Secure Boot özelliğini devre dışı bırakarak hatanın önüne geçebiliyor.

BIOS’ta Secure Boot nasıl devre dışı bırakılır?

Secure Boot, çoğu EFI ve UEFI sistemlerde yer alan bir özellik. Temel görevi ise sistemi malware tarzı saldırılara karşı koruyup, sistemin güvenilir olmayan bir programa boot etmesini engellemek. Sorunumuzun çözümü ise bu özelliği devre dışı bırakma yolundan geçiyor.

Secure Boot özelliğini devre dışı bırakmak için şu adımları takip edin:

  1. Sisteminizi kapatın.
  2. Sisteminizi başlatın ve ESC tuşuna sürekli basarak BIOS ekranına girin. Farklı sistemler BIOS ekranına giriş için farklı tuşlar kullanabilir.
  3. BIOS’a girdikten sonra Secure Boot özelliğini bulun. Bu menü farklı sistemlere göre farklı menülerin içinde olabilir. Security ve Boot Options menülerini kontrol edin.
  4. Secure Boot özelliğini bulduktan sonra seçeneklerden bu özelliği Disabled olarak işaretleyin.
  5. Yaptığınız değişiklikleri kaydedip sisteminizi yeniden başlatın.

Bu adımları uygulayıp Secure Boot özelliğini devre dışı bıraktından sonra Windows Defender Application Denetimi hatası ortadan kalkacaktır. Eğer dilerseniz konu hakkındaki video rehberimizden de faydalanabilirsiniz.