Anasayfa Haber Street Fighter EX Yapımcısından Yeni Oyun Geliyor

Street Fighter EX Yapımcısından Yeni Oyun Geliyor

Street Fighter EX serisi dövüş oyunlarını hazırlayan Arika, yeni bir oyunla karşımıza çıkıyor.

1996’da Arcade makineler ve PlayStation 1 için piyasaya sürülen ilk 3D Street Fighter oyunu olan Street Fighter EX, süper kombolarıyla ve 3D dövüş alanıyla oldukça keyifli bir oynanış tecrübesi sunuyordu. PS1 için EX2 ve PS2 için EX3 de hazırlanmış olmasına rağmen, 2000 yılından bu yana yeni bir sürüm ile karşılaşmamıştık. Arika sessizliğini bozarak yeni dövüş oyunu Fighting EX Layer’ın duyurusunu yaptı.

Videolarında Street Fighter EX serisi oyunlarla neredeyse aynı oynanışa sahip olduğunu gördüğümüz Fighting EX Layer’daki tek eksik, Street Fighter lisansının bulunmaması. Bu sebeple orijinal Street Fighter karakterlerini bu oyunda göremeyeceğiz. Fakat EX serilerinde yer alan Arika karakterleri Hokuto, Garuda, Kairi, Darun Mister, Allen Snider ve Skullomania gibi karakterler, orijinal hareket setleriyle yeniden karşımızda.

Unreal Engine 4 grafik motorunu kullanan oyunda, grafiklerin aradan geçen 17 yılda ne kadar güzelleştiğini görebiliyoruz. Oynanış olarak videolarda anlaşılabilecek çok bir fark bulunmazken, alt tarafta çıkan işaretler dikkat çekiyor. Bunun dışında yarı 3 boyutlu dövüş alanı ve 3 kademeli kombo barı gibi Street Fighter EX serisinde alıştığımız özellikler olduğu gibi yeni oyunda yer alıyor. Eğer bir değişiklik olmayacaksa, maalesef müzikler de eski oyunlarla benzer bir tarzda. Anlaşılan oyunun müziklerini yeni oyunda da kapatmamız gerekecek.

11 Aralık’ta açık betaya girecek olan oyunda, bu süre zarfında Hokuto, Garuda, Kairi, Darun, Allen ve Skullomania karakterleri oynanabilecek. PS4 için hazırlanan oyunun başka platformlara gelip gelmeyeceği konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.