Çocuklara Yönelik Akıllı Saatler Tehlike Yaratıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Almanya, çocuklara özel hazırlanan akıllı saatleri yasakladı.

Gelişmekte olan giyilebilir teknolojiler kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlarken, dikkatli kullanılmadığında güvenlik sorunlarıyla da karşı karşıya kalınabiliyor. Bu durumun en önemli örneği ise çocuklara yönelik hazırlanan akıllı saatler.

Ailelerin çocuklarına kolaylıkla ulaşması ve anlık olarak bilgi sahibi olmasını sağlamak gibi masum bir amaçla üretilen çocuk akıllı saatleri, zayıf güvenlikleri sebebiyle büyük tehlike oluşturuyor. Zira içinde GPS bulunan çocuk saatlerine, kötü niyetli kişiler sızıp çocuğun o anki konumunu öğrenebiliyorlar.

5 ila 12 yaş arası çocukları hedefleyen ve asıl amacı güvenlik olan bu saatler, akıllı telefona kurulan uygulamalar sayesinde kontrol ediliyor. Kolay bir şekilde kırılarak bilgilere ulaşmanın mümkün olduğu belirtilen saatler, içerisindeki mikrofon sayesinde çevredeki sesleri de ailelere veya hackleyen kişilere iletebiliyor. İşin ilginç kısmı ise saatin, aileler tarafından aynı zamanda sınıftaki öğretmeni dinlemek için de kullanılıyor olması.

Giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti alanlarındaki yönetmeliklerin iyileştirilmesi gerektiği savunulurken, Almanya bu cihazları yasaklamakla kalmayıp, hali hazırda kullananların cihazlarını yok etmesini istedi. Üretici firmalar ise güncelleme ile güvenlik önlemlerini artırdıklarını iddia ettiler.

Çocuğun konumunun anlık olarak yabancılar tarafından tespit edilebilmesini sağlayan güvenlik açıkları, affedilir gibi değil. Bu noktada yönetmeliklerin ve sertifikaların önemi hayli artıyor. Belli güvenlik sertifikalarını almayı başaramayan nesnelerin interneti ürünlerinin, diğer ülkelerde de yasaklanması mümkün.