Anasayfa Makale Hayat Creative Assembly Stüdyolarını Ziyaret Ettik

Creative Assembly Stüdyolarını Ziyaret Ettik

1987 Yılında kurulan ve Total War oyunlarıyla meşhur olan İngiliz oyun yapımcısı Creative Assembly’i ziyaret ettik ve yeni ücretsiz oyunları Total War: Arena’yı konuştuk…

Total War serilerinin geliştiricisi Creative Assembly’den Free2Play bir Total War oyunu: Total War: Arena. Ancak bu defa oyun alıştığımız Total War serilerinden değil. Free 2 Play yani ücretsiz ve online!

Şu ana kadar kapalı beta sürecinde olan oyun, nihayet genel teste açılıyor.

24 Kasım’dan 4 Aralık’a kadar sürecek testte, dileyen herkes Total War: ARENA’nın mevcut sürümünü deneyebilecek…

Bu konuda basınla paylaşılan ek bilgileri yazının sonunda bulabilirsiniz. Önce neler gördük, duyduk, denedik ve öğrendik paylaşalım.

Creative Assembly

Creative Assembly 1987 Yılında İngiltere’de, Londra’nın az güneyindeki Horsham’da kuruldu ve halen faaliyetlerini burada sürdürüyor. Total War oyuncuları bu stüdyoyu özellikle savaş oyunları, tarihi gerçekçilik ve strateji konusunda biliyor.  Total War serisi 2000’lerde başlayan, çok tanınarak stüdyonun başarısının temelini oluşturan seri oldu.

Geliştiricilerle röportaj için İngiltere’ye davet edildik ve TW serilerinin geliştirildiği yeri, yapımcıları görmek için ofislerini ziyaret ettik. Klasik yağmurlu İngiltere havasında Avrupa basınından pek çok farklı yayının editörleriyle birlikte bir basın turu yaptık.

Buraya şahsen bir paragraf açıp bütün Total War oyunlarını oynamış bir oyuncu olarak, bu oyunların geliştirildiği Creative Assembly stüdyolarını ziyaretinin beni heyecanlandırdığını söylemeliyim. Gerçekten de stüdyoyu ziyaret edip geliştiricilerle tanışınca benzer düşüncedeki tarih ve strateji sevenleri karşımda bulmak mutluluk verici oldu.

Bu yazımızda hem Total War : Arena’yı, hem röportajlarımızdan önemli noktaları bulacaksınız. Oyun Yönetmeni Gabor Beressy, Meta Oyun Tasarımcısı Jan Van Der Crabben, Geliştirici İlişkileri Sorumlusu Joshua Williams başta olmak üzere, bizi stüdyoda ağırlayan, yardımcı olan bütün ekibe, adı burada anılmayan ancak etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürler.

Total War Serisi

Bugüne kadar oynadığımız Total War oyunlarında hem ana strateji haritasında bir imparatorluğu yönettik, hem de savaş meydanlarında sayısız orduya kumanda ettik. Serinin devamlı oyuncuları her oyunda en az onlarca, muhtemelen yüzlerce saat vakit geçirdi. Bu bağlamda TW oyunlarının fiyatlarına göre çok iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

Free2Play

TW:A’yı oynamak için ise satın almanıza gerek yok, bir hesap oluşturup deneyebiliyorsunuz. Kısa bir eğitimin ardından seçtiğiniz bir tarafın birlikleriyle savaşa dalıyorsunuz.

Bir TW:A karşılaşması 10’a karşı 10 oyuncuyu bir araya getiriyor. Her oyuncunun kontrolünde 3 birlik var. 30 birliğe karşı 30 birlik yani 60 birliğin savaştığı büyük savaşlar yaşanıyor. Sizin buradaki başarınız elinizdeki piyade, okçu ve atlı birimleri doğru yerde, doğru zamanda kullanmanıza bağlı. Elbette sadece 3 ünite ile bütün savaşı kendi başınıza kazanamıyorsunuz ancak oyunun gidişatını değiştirebiliyorsunuz.

Savaş alanında diğer oyuncuların birimlerini takip edip destek olmanız, piyadeleriniz yakınsa okçuları korumanız gerekiyor. Atlılarınız varsa da düşmanlara beklemedikleri yerlerden vurmanız gerekiyor.

Oyunun İlerleyişi

Peki nasıl ilerliyor? Sonrasında ise oynadıkça topladığınız tecrübe ve puanlar ile yeni, daha üst seviye üniteleri ve özellikleri açıyorsunuz. İsterseniz gerçek para harcayarak kozmetik birim aksesuarları, kullanılıp harcanan eşyalar ve Premium üniteleri açabiliyorsunuz. Her ücretsiz oyun gibi sizin aklınızı çelecek ve para harcatacak bir şeyler sunmak zorundalar ki para kazansınlar. Ancak oyunu ücretsiz oynayanları, para harcayanlara göre kötü duruma da düşüremezler. Zira oyuncular oyunu bırakır.

Bu noktada dengeyi kurmak zor, dahası sadece F2P mekanikleri mesele değil. Bugüne kadar bu tarz oyunlar hep ya Dota ve Lol gibi MOBA, ya da FPS türünde oldu. Tarihi, askeri, strateji ve taktik ağırlıklı F2P oyunlar çok daha dar bir alan ve burada kopya çekmeniz çok daha zor.

Farklı Bir Dünya

Creative Assembly bu alanda başarılı olan kim var? Sorusunu sorduğunda karşılarına World of Tanks ile inanılmaz bir başarı yakalayan Wargaming geliyor. Wargaming de bir şirket olarak sadece WoT değil, hem farklı oyunlar ve platformlar, hem de farklı şirketlerle işbirlikleri ile gelişmesini sürdürüyor. Bu girişimlerden birisi de diğer oyun geliştiricilerle ortak çalıştıkları Wargaming Alliance.

İki firma karakter olarak yakışıyor zira ikisinin de hayran kitlesi belirli bir ilgi ve bilgi seviyesinde, tarihle, özellikle savaş tarihiyle ve simülasyonlarla ilgileniyor. Bu açıdan Total War: Arena da ilk başlarda MOBA’ları örnek alırken, Wargaming’in de etkisiyle kendi güçlü olduğu simülasyon yanına ağırlık vermeye başlıyor.

Bu etkiyi teknoloji ağacında, maçların 10 vs 10 olmasında, tecrübe ve oyun içi para kazanma sisteminde açıkça görebilirsiniz. WoT oyuncuları için TW:A teknoloji ağacı ve tüketilebilir malzemeler son derece tanıdık gelecektir.

En Optimize Total War Oyunu

Ancak bunun dışında oyuna baktığımızda savaş alanında savaşan her piyadenin savaşma animasyonlarının, birbiriyle etkileşiminin olması tam olarak Total War oyunlarında alıştığımız ortam.

Hatta bu çapta savaşların çok kötü bilgisayarlarda bile bu kadar hızlı çalışması büyük bir başarı. Zira ücretsiz bir oyun, herkesin oynayabilmesi için oyunu optimize ede ede en iyi optimize edilmiş Total War oyunu haline getirmişler. Gönül ister ki diğer TW oyunlarında da bu tecrübeyi kullansınlar.

Bunu oyunu oynayarak test ettiğimiz alanda da gördük. Dizi dizi bilgisayarlar içerisinde cidden çok eski bilgisayarlar da vardı. Bunlar kötü bilgisayarlarda, zayıf grafik ya da işlemci performansıyla bile oyunun oynanabilir olup olmadığını test etmekte kullanılıyor.

Gerçekten de oyun hemen hemen her sistemde çalışıyor. Ancak elbette düşük, orta ve yüksek grafik seviyeleri arasında göze bariz çarpan kalite farkı var.

Kimler Denemeli?

Peki TW:A nasıl? Özellikle taktik strateji oyunlarını sevenler denemeli. Oyunun bir WoT ya da Lol olup olmayacağını kimse bilmiyor ama CA değişik bir oyun yapma cesareti göstermiş.

Röportajda ne yönde ilerleyeceklerini sorduğumuzda geliştiriciler artık bu aşamadan sonra oyuncuların isteklerine göre ilerleyeceklerini belirtiyorlar. Bunu biraz daha açıklamalarını istemeye gerek kalmadan şunu diyorlar “Her yorumu okuyoruz, sonra oyun testlerindeki verilere bakıyoruz ve karşılaştırma sonucunda objektif olarak yorum doğruysa hemen oyuna entegre ediyoruz ya da gerekli değişikliği yapıyoruz” Şu an kitle ağırlıklı olarak TW ve WoT oyuncularından oluşuyor.

Ancak gelecekte hız kazanırsa neler olur göreceğiz. Kitle büyür ve daha kolay oynanış isterse neler olacak? Pembe skin uygulanmış lejyoner korkumuz olmadığını belirtelim, zira Creative Assembly uzun yıllardır Total War hayranlarının beklentilerini anlamış durumda ve abes kaçacak değişiklikler yaparak tarihi gerçekçiliği, atmosferi bozmaya niyetleri yok.

Açık Test Süreci

4 Aralık’a kadar Total War: ARENA’ya giriş yapan herkes açık test haftası bittiğinde oyuna kapalı betaya dahil olarak devam edebilecek.

Oyuncular hepsi 4. seviye ve Premium birlikler olan Romalı mızraklı süvari birliği, Barbar kılıçlı birliği ve Telesillas Argives Yunanlı mızraklı birliğine sahip olacaklar.

Ayrıca açık test haftası boyunca birlik ve komutan güçlendirmelerinin yanı sıra pek çok oyun içi hediye de dağıtılacak.  Bu yüzden oyunu denemek için ideal bir dönem, daha sonra devam etmek istediğinizde bunlar hoşunuza gidecek.

Total War: ARENA ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve açık test haftasına katılmak için totalwararena.net adresini ziyaret edebilirsiniz.