Nasa, Venüs Sıcağına Dayanacak İşlemci Geliştiriyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Venüs gezegenine gidecek araçlar için sıcağa dayanıklı bir işlemci geliştiriliyor.

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs’e 60’lı yıllardan bu yana pek çok uzay araştırma aracı gönderildi. Yüzeye inmeden yüksekten fotoğraf çeken araçlar görevlerini başarıyla yerine getirseler de, Venüs yüzeyine başarılı bir şekilde inen pek çok araç dakikalar içinde bozuldu. Bunun sebebi ise 475 dereceye varan ortalama yüzey sıcaklığı.

Gönderilen onlarca uzay aracı, 30 ila 60 dakika arasında toplayabildiği tüm verileri toplayıp Dünya’ya gönderdi ve sonrasında işlevini yitirdi. Rus yapımı Venera 13, 127 dakika dayanarak bir rekora imza attı. Nasa’daki biliminsanları ise bu gidişatı değiştirecek, yüksek sıcaklığa dayanıklı işlemciler üzerinde çalışıyorlar.

Nasa’nın hedefi, yanmadan aylar boyunca çalışacak işlemciler geliştirmek. Günümüz silikon teknolojisi performans konusunda çok yol katetmiş olsa da, 475 derece gibi yüksek sıcaklıklarda bozuluyorlar. Aslında yarı iletken olan silikon, sıcaklık aşırı yükseldiğinde tam iletken halini alıyor ve bu da işlemci görevini yitirmesine sebep oluyor.

Nasa’da görevli bir elektrik mühendisi olan Phil Neudeck’in ekibiyle yürüttüğü çalışmalar, şimdilik oldukça erken bir safhada. Günümüz silikon tabanlı işlemcilerinde 7 milyar transistör bulunurken, sıcağa dayanıklı işlemcide 175 adet bulunuyor. 175 transistörlü işlemcileri yine de küçümsememek gerekiyor. Zira 60’larda ve 70’lerde pek çok araştırmada, bu civarda transistöre sahip işlemciler kullanıldı.