Anasayfa Haber Bu Tesla Model S, Para Basıyor!

Bu Tesla Model S, Para Basıyor!

tesla model s

Kriptopara birimlerinin devamlı değer kazanması, madencileri de ilginç yöntemler geliştirmeye itiyor.

Kriptopara madenciliği şu sıralar büyük ilgi çekiyor. Ekran kartlarının kullanıldığı kriptopara madenciliği sebebiyle, geçtiğimiz aylarda tüm dünyada ekran kartı kıtlığı bile yaşanmıştı. Kullanılan ekran kartlarının yüksek güç tüketimi sebebiyle madenciler, şu sıralar güneş ve rüzgar enerjisinden nasıl faydalanacaklarını araştırıyorlar. Bir Tesla Model S sahibi ise elektrik masrafını çok daha farklı bir şekilde çözmenin yolunu bulmuş.

Çoğu Tesla Model S ve Model X aracı, bataryalarını doldurabilecekleri Supercharger istasyonlarından ömür boyu ücretsiz faydalanabiliyor. Bu da ücretsiz elektrik anlamına geliyor. Ücretsiz Supercharger programından faydalanan bir Tesla müşterisi, aracının bagaj kısmına bir Mining bilgisayarı yerleştirdi.

16 ekran kartı, 4 anakart ve 4 güç kaynağı içeren bu sistem, toplamda 2.8 kW güç tüketimine sahip. Kriptopara madencileri, böyle bir sistemden ayda 675 dolar para kazanmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Tesla’nın sahibi de bu enerjiyi ücretsiz şarj istasyonlarından çekerek elektrik masrafından kurtulmayı başarmış.

Tesla Model S’in sahibi eğer bu sistemi ay boyunca çalıştırırsa, elde ettiği aylık 675 dolarla kendine yeni bir Tesla Model S alabiliyor. Tabii 10.750 dolarlık ilk ödemeyi gerçekleştirirse.

Tesla Model S sahibinin ortaya çıkardığı bu fikrin pek etik olmadığı aşikar. Hali hazırda yaygınlaşmakta olan şarj istasyonlarını uzun süreli meşgul etmenin yanı sıra, çok yüksek miktardaki enerji tüketimini bedavaya getirmesinin elle tutulur bir tarafı yok.

Mining bilgisayarının 1 buçuk günde tükettiği enerjinin, Tesla Model S’in tüm hafta kullanılmasıyla aynı miktarda olduğu tahmin ediliyor. Bu tip kötüye kullanımların artması, Tesla’nın sınırsız kullanıma açtığı şarj istasyonlarında farklı kurallara yönelmesine sebep olabilir.