Anasayfa Haber Kilit Ekranında Reklam Gösteren Uygulamalar Google Play’de Yasaklanacak

Kilit Ekranında Reklam Gösteren Uygulamalar Google Play’de Yasaklanacak

Google, uygulama mağazasının kalitesini artırmaya çabalıyor.

Google Play’de yayınlanan uygulamalar, herhangi bir incelemeden geçmemesi sebebiyle zaman zaman Android kullanıcılarını zor durumda bırakabiliyorlar. Bunun en son örneğini 1 milyon kişinin telefonuna indirilen sahte WhatsApp uygulamasında görmüştük. Her ne kadar çoğu zaman reklam görüntülemekten başka bir zararları dokunmasa da, büyük tehlike içerdikleri aşikar.

Google bu tip uygulamaları üzerinden vakit geçse dahi uygulama mağazasından kaldırıyor. Google Play uygulamalarının kullanıcı tecrübesine zarar vermemesi gerektiğini savunan şirket, şimdi de gözünü kilit ekranında reklam görüntüleyen uygulamalara çevirdi.

Muhtemelen pek çok kullanıcının haberi bile yoktur, ancak Android’deki bazı uygulamalar, kilit ekranıyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, bu ekranı reklam görüntüleme amacıyla kullanabiliyor. Yani bir kağıt oyunu indirdiğinizde, kilit ekranınızın değişip reklamlarla dolduğunu görebilirsiniz.

Google, uygulama geliştiricilerin de para kazanabilmesi amacıyla pek çok gelir modeli sunuyor. Uygulamanın ücretli olması, uygulama içi satın alma, abone olma, reklam yerleştirme gibi pek çok model bulunuyor. Google, reklamların tamamen uygulama içine yerleştirilmesini talep eden kuralının bazı uygulama geliştiriciler tarafından çiğnendiğini söylüyor. Sistem arayüzünün taklit edilmesi de şirketin yasakları arasında.

Google, hiç alakası olmaması gerekirken kilit ekranını değiştirip reklam görüntüleyen uygulamaları Google Play’de yasaklıyor. Fakat asıl işlevi kilit ekranını düzenlemek olan uygulamalar, kilit ekranı üzerinde reklam göstermeye devam edebilecek.

Video Reklam: