Mercedes-Benz X-Class, Türkiye’de Satışa Çıktı

In Bülten, Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Mercedes-Benz X-Class, modern tasarımı, dayanıklılığı ve iddialı off-road özellikleri ile Aralık ayından itibaren Türkiye’de satışa sunuldu.

2017 Temmuz ayında Cape Town’da dünya lansmanı gerçekleştirilen Mercedes-Benz X-Class, Aralık’ın ayında Türkiye pazarına giriş yaptı. Merakla beklenen araç, merkezinde Mercedes-Benz yıldızı bulunan çift çıtalı ön ızgarası, uzun motor kaputu ve LED teknolojisi seçeneğine sahip far tasarımıyla oldukça güçlü bir görünüme sahip.

Mercedes-Benz X-Class, dört ve altı silindirli motor seçenekleriyle geliyor. Mercedes-Benz, X-Class’ı X 220 d (163 BG/120kW) ve X 250 d (190 BG/140 kW) olmak üzere iki farklı motor alternatifi ile sunarken, 2018 yılı ortasında ürün gamına V6 dizel (258 BG/190 kW) motor seçeneğini de ekleyecek.

Mercedes-Benz X-Class, konfor odaklı süspansiyon geometrisi ve hava kanallı ön ve arka diskleri sayesinde off-road dışında kullanıcısına yüksek asfalt sürüş performansını da sunan ilk pick-up araç olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda X-Class, on iki tuşlu multifonksiyonel direksiyon simidinin ayarlanabilir özelliği sayesinde ergonomik vücut duruşunu iyileştiriyor ve rahat bir pozisyonda sürüşü mümkün hale getiriyor. Mercedes-Benz X-Class, tüm zeminler için dört tekerlekli çekiş sistemi sunuyor. Araç, Low Mod (Düşük hızda 4×4) ve 4MATIC kilitli aks diferansiyeli ile her türlü yol ve zemin koşulunun üstesinden gelebiliyor.

X-Class, pick-up dünyasının sınırlarını daha da yukarı taşıyor ve sunduğu üç farklı donanım seçeneği ile iş ve yaşam tarzlarının beklentilerini karşılıyor:

· X-Class PURE: Klasik dayanıklı kullanım için olan baz versiyon X-Class PURE, sağlamlık ve fonksiyonellik gerektiren işlere yönelik tasarlanmış. Her türlü işi sırtlayan X-Class PURE aynı zamanda konforu ve tasarımıyla müşteri teslimatları, sevkiyatlar ve özel kullanımlar olmak üzere farklı beklentileri de karşılıyor.

· X-Class PROGRESSIVE: Güçlü karakteriyle iş amaçlı kullanıma uygun olmasının yanı sıra hem tarzı, hem konforu ile kişisel kullanımda da müşterilerin beklentilerine cevap veriyor.

· X-Class POWER: Ürün gamının bir diğer seçeneği olarak sunulan ve şehir yaşamı için sunduğu yüksek donanım paketi ile dikkat çeken X-Class POWER, tarz, performans ve konfora önem verenler için hazırlanmış.

PURE donanım seviyesinde boyasız olan ön tampon, PROGRESSIVE seviyesinde gövde renginde boyanırken, ürün gamının tepe noktasını oluşturan POWER donanım seviyesinde ise krom eklentiler ile sunuluyor. Her donanım seviyesi dokuz farklı gövde rengi ve donanım seviyesine bağlı olarak farklılık gösteren 17, 18, 19 inç ebatlarında farklı jant alternatifleriyle kombine edilebiliyor.

Mercedes-Benz X-Class, zengin konfor ve güvenlik donanımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Kaza anında çarpışmanın etkisini azaltan ön ve arka burulma noktalarıyla oluşan aracın sağlam gövdesi yüksek güvenlik seviyesi için temel oluştururken, yedi adet hava yastığı ve iki adet çocuk koltuğu bağlantı noktası da pasif güvenliği destekliyor.

Aktif güvenlik ise “Aktif Fren Asistanı” ve “Şerit Takip Asistanı” gibi elektronik sistemlerle sağlanıyor. Elektronik Stabilite Programı, Hız Sabitleme Sistemi, ön ve arkada disk frenler standart olarak sunulurken, isteğe bağlı olarak altı adet LED kümesi ile sınıfının en yüksek aydınlatma seviyesini sunan LED farlar ve 360 derece geri görüş kamerası da sipariş edilebiliyor.

Mercedes-Benz X-Class, 135.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Mercedes-Benz X-Class Teknik Özellikleri

  X 220 d X 250 d X 250 d 4MATIC
Şanzıman

 

6 ileri manuel şanzıman 6 ileri manuel şanzıman / 7 ileri otomatik şanzıman 7 ileri otomatik şanzıman
Hızlanma (sn)

0–100 km /sa [Otomatik şanzıman]

12,5 sn [-] 10,9 sn [11,4 sn] – [11,8 sn]
Azami hız [Otomatik şanzıman] 172 km/saat [-] 184 km/saat [179 km/saat] – [176 km/saat]
Maksimum Tork (Nm)

1.500-2.500 devir/dk

403 450 450
Maksimum Güç (kW/BG)

3.750 devir/dk

120/163 140/190 140/190
Yakıt Tüketimi – Karma [Otomatik Şanzıman] (l/100km) 7,6 [-] 7,5 [7,8] – [7,9]