Rusya, Yedek İnternet Projesi Üzerine Çalışıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Rusya, BRICS ülkeleri için farklı bir internet altyapısı üzerine çalışıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi, hükümetten BRICS ülkeleri için bağımsız internet altyapısı hazırlanması için talepte bulundu. Bu internet altyapısı, dünya çapında bir internet kesintisi durumunda “yedek altyapı” olarak çalışması amacıyla hazırlanacak.

Rusya Devlet Başkanı’nın 1 Ağustos 2018’e kadar tamamlanması talimatını verdiği altyapı, ayrı bir DNS yedekleme sistemiyle çalışacak. Bu DNS’in uluslararası kuruluşlar tarafından kontrol edilmesine izin verilmeyecek. BRICS ülkelerini (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) kapsayacak olan projenin ulusal güvenlik için önemli olduğu belirtiliyor.

2014’te uluslararası bir internet kesintisini simüle eden Rusya, ülke içi internet altyapısıyla çalışmalarını sürdürmeye devam etmeyi başarmıştı. Böyle bir testin gerçekleştirmiş olması bazı yetkililerin, Rusya’nın uluslararası internet ile bağlantısını kesme girişimi olarak değerlendirmesine sebep olmuştu.

Putin’in basın sekreteri Dmitry Peskov böyle bir amaçlarının olmadığını belirtmişti. Bu sistem, artık BRICS’i de içerisine alacak şekilde genişletiliyor. Uluslararası düzeyde bir internet kesintisinin nasıl bir kaos yaratacağı ise üzerine düşünülmesi gereken bir konu.