Anasayfa Haber Güncellendi: Yeni Parti AMD RX 560 Kartlarda Daha Az Çekirdek Var

Güncellendi: Yeni Parti AMD RX 560 Kartlarda Daha Az Çekirdek Var

Piyasaya çıkan ikinci RX 560 serisi, ilkinden farklı teknik özelliklere sahip.

AMD, giriş seviyesi ekran kartı RX 560’ın stoklarını yeniliyor. Fakat stok yenileme sürecinde şirket, ekran kartının özelliklerinde de ufak çaplı değişiklikler gerçekleştiriyor. Bu değişiklikler kartın performansına negatif etkileyebiliyor.

Piyasaya sürülen ilk parti RX 560 kartlarda 1.024 çekirdek ve 16 işlem birimi yer alıyordu. Yeni parti RX 560 kartlarda ise 896 çekirdek ve 14 işlem birimi bulunuyor. AMD’nin bir önceki seriye dahil RX 460 ekran kartı da 896 çekirdeğe sahipti. Bu değişimler, hali hazırda giriş seviyesine hitap eden kartın performansını bir miktar daha geriye çekecektir.

Asıl dikkat çekici nokta ise kartın, böyle bir alt sürüm için herhangi bir belirleyici model kodu kullanmaması. Hala pek çok kullanıcının daha fazla RAM bulunan ekran kartının daha güçlü olduğuna inandığı ekran kartı piyasasında, isimlendirmeler konusunda biraz daha hassas olunması gerekiyor.

Güncelleme:

Konuyla ilgili AMD tarafından resmi bir açıklama tarafımıza iletildi. AMD’nin açıklaması şu şekilde:

RX 560’ın 14 İşlem Birimi (896 stream işlemci) ve 14 İşlem Birimi (1024 stream işlemci) olan iki sürümü olduğu doğrudur. 14CU barındıran sürümü bu yaz iş ortaklarımıza ve piyasaya daha fazla RX 500 seçeneği sunmak için piyasaya çıkardık. Bazı iş ortaklarımızın sitelerinde ve e-ticaret sitelerinde iki sürüm arasında açık bir tarih olmadığını fark ettik. Bu sorunu çözmek için ivedi önlemler alıyoruz: iş ortaklarımız ve kanal ortaklarımız ile birlikte çalışarak ürün tanımlarının ve isimlerinin CU miktarının doğru bir biçimde açıklanmasını sağlıyoruz. Böylece oyuncular ve tüketiciler tam olarak ne satın aldıklarını bilecek. Bu esnada meydana gelen karışıklıktan dolayı özür dileriz.

Editörün Yorumu

Bu tür bir yeni sürümü sessiz sedasız yapmak yerine AMD’nin daha en baştan yapması gereken şey düşük CU’lu kartı ayrı bir model olarak piyasaya sürmek olmalı idi, RX 560SE gibi. Kullanıcıların güveni sarsıldıktan sonra yapılan bu açıklama maalesef yetersiz ve samimi olmaktan uzak. AMD topu burada iş ortaklarına ve e-ticaret sitelerine atmak yerine yanlış bir ürün stratejisi izlediğini kabul etmeliydi. Halihazırda pek parlak günler geçirmeyen Radeon Technologies Group için bu tür hatalar artık kabul edilebilir gibi değil. ~Recep Baltaş