Piksel Aralığı Nedir?

In Makale by Muhsin BayramLeave a Comment

Piksel Aralığı nedir ve dijital görüntüye ne tür etkilerde bulunur, bu yazıda anlatıyoruz.

İç veya dış mekan için dijital LED tabela arayışı içindeyseniz, kafanızı karıştıracak birkaç endüstri jargonu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Piksel Aralığı de bu alanda en sık kullanılan terimlerden biridir. LED tabela alış verişi sırasında farklı modellerin, farklı Piksel Aralığı değerleri sunduğunu göreceksiniz. Bu terimin ne olduğunu kavramak, tabela tercihinizi daha sağlıklı yapmanızı sağlayacaktır.

En basit şekilde açıklayacak olursak; Piksel Aralığı bir LED kümesi veya pikselin, bir başka LED kümesi veya piksel ile arasındaki mesafedir. Bu mesafeler genellikle milimetre cinsinden ifade edilir. İç mekanlar için kullanılan LED görüntüleme aygıtları 4mm ile 20mm arasında bir Piksel Aralığı değerin sahipken, dış mekan aygıtlarında bu değer 34mm değerine kadar yükselebiliyor.

Piksel Aralığı neden önemli?

Piksel Aralığı, doğrudan dijital görüntüleme aygıtının çözünürlüğüne ve görüntüleme mesafesine etki etmektedir. Piksel Aralığı değeri ne kadar düşükse, görüntüleme aygıtının sahip olacağı piksel sayısı o kadar fazla olacaktır. Bu da beraberinde daha yüksek çözünürlük ve daha ideal bir görüntüleme mesafesi sunacaktır.

Düşük Piksel Aralığı değeri kulağa oldukça ideal gelse de, yüksek çözünürlük ve daha yakın görüntüleme mesafesi beraberinde daha fazla masraf getiriyor. Düşük Piksel Aralığı değerine sahip görüntüleme aygıtları bünyesinde daha çok LED kümesi barındırır. Örneğin 4mm PA değerine sahip 144 inçlik bir tabela 247,760 piksele sahipken, 6mm PA değerine sahip aynı boyuttaki bir tabela 96,000 piksele sahip olacaktır.

Tabeladaki piksel sayısı arttıkça, tabelanın üretim masrafı ve dolayısıyla satış fiyatı da artacaktır. Eğer tabelanızı müşterilerinize uzak bir konumda tutacaksanız, daha yüksek PA değerine sahip bir LED tabela ile yine de yüksek kalitede görüntüler elde edebilirsiniz. Öte yandan kullanacağınız tabela halka açık bir ortamda ve müşterilerinize yakın bir konumdaysa, en iyi kalite için 4mm PA değerini tercih etmeniz gerekebilir.