Ryzen 2 İşlemcilerin Çıkış Tarihi Belli Oldu

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

12 nanometre teknolojisiyle üretilen yeni Ryzen 2 serisi işlemciler, yakın bir tarihte piyasaya çıkacak.

AMD’nin Ryzen işlemcileri yakında yenileniyor. Ryzen 2 serisi işlemciler 12 nanometre teknolojisiyle üretilecek. Yeni işlemciler, son kullanıcıya 2018 Şubat sonu ulaşmaya başlayacak.

Ryzen 7 2000 serisinin Şubat sonu piyasaya sürüleceği belirtilirken, orta ve giriş seviyelerine hitap eden Ryzen 5 ve Ryzen 3 işlemcileri Mart ayında satışa sunulacak. Zen+ mimarisine sahip olacak işlemcilerin 12 nanometreye geçişle beraber, daha yüksek saat hızına ve daha iyi güç verimliliğine sahip olması bekleniyor. Üst seviye Ryzen 2000’lerin 4.2 ile 4.4 GHz arası saat hızına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ryzen 2000’lerin daha yüksek DDR4 frekanslarına çıkacağı söylenirken, düşük güç tüketimine sahip ve mobil sürümlerinin de Nisan ayı içinde piyasaya çıkması bekleniyor. Ryzen Pro’ların yeni nesle geçişinin de Mayıs ayında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Ryzen 2000 serisi işlemcilerin piyasaya çıkışıyla beraber, anakart üreticileri de X470 ve B450 çipsetli yeni anakartlarını piyasaya sürecek. Anakartını değiştirmek istemeyen kullanıcılara, 300 serisi anakartlarda yeni nesil Ryzen’lerin çalışabileceğini hatırlatalım.

Intel’in 9. nesil Core işlemcileriyle karşı karşıya gelecek olan yeni Ryzen 2’lerin bu sefer işi biraz daha zor olabilir. İlk nesil Ryzen’lerin ortaya koyduğu rekabet gücü sayesinde Intel’i daha fazla çekirdeğe iten AMD, Ryzen 2000 serisi ile Intel’in 9. nesil işlemcilerine karşı nasıl bir performans sergileyecek, birlikte göreceğiz.