iOS Uygulamalarına Ön Sipariş Seçeneği Eklendi

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Geliştiriciler, uygulamayı yayınlamadan 90 gün önce App Store’a ekleyebilecek.

Bilgisayar oyunlarından aşina olduğumuz ön sipariş sistemi, Apple’ın iOS uygulama mağazası App Store’a da geldi. Geliştiriciler, diledikleri takdirde uygulamayı maksimum 90 günlük bir süre boyunca App Store’da ön siparişe açık bırakabilecek.

Ön sipariş sürecince geliştirici, uygulamanın fiyatında değişiklik yapabilecek. Böylece geliştirici, uygulamanın yarattığı heyecana göre daha yüksek bir kâr hedefleyebilecek. Ayrıca uygulama içi satın alma sistemi de ön sipariş süresi boyunca hazırlanabilecek.

Geliştirici, uygulamayı ön siparişe açmak için çalışan bir sürümünü Apple’a incelemeye göndermesi gerekiyor. Geliştiricilerin bu şekilde ön sipariş için tanınan 90 günlük sürece uymaya zorlanacağı düşünülüyor.

Son kullanıcı açısından bakıldığında ise geliştiricinin, ön sipariş sürecinde verdiği vaatleri tutmaması gibi bir sorunun da yaşanabileceği görülüyor. Oyun dünyasında sık sık bu durumla karşılaşıldığı için, oyuncular,gün geçtikçe ön sipariş sisteminden uzaklaşıyorlar.

Ortada böyle bir örnek varken Apple’ın App Store’a ön siparişi getirmesi kararının doğruluğu tartışılabilir. Şirketin geliştiricilere yönelik katı kurallarının, kullanıcılardaki ön sipariş algısını değiştirip değiştiremeyeceğini zaman gösterecek.