Anasayfa Haber VESA, DisplayHDR v1.0 Sertifikasını Duyurdu

VESA, DisplayHDR v1.0 Sertifikasını Duyurdu

DisplayHDR sertifikalarıyla, HDR ürünlerinin görüntü kalitesi hakkında bilgi sahibi olacağız.

Video Electronics Standarts Association (VESA), monitörlerde ve televizyonlardaki yeni görüntü teknolojisi HDR için sertifikalarını hazırladı. DisplayHDR adı verilen sertifika, 3 farklı seviyeden oluşuyor.

AMD, Asus, Intel, Nvidia, Samsung ve LG gibi pek çok markanın desteğiyle geliştirilen standartlar, LCD teknolojisini hedef alıyor. OLED ve diğer yeni görüntüleme teknolojilerine DisplayHDR’ın gelecek sürümlerinde yer verilecek. Günümüzde LCD’lerin kullanımı, tüm görüntüleme teknolojilerinin %99’unu oluşturduğu için VESA’nın bu panellere öncelik verdiği belirtiliyor.

Mağazalarda çok sayıda HDR televizyonun satışta olduğunu görüyoruz. Fakat bu televizyonlar herhangi bir standart tarafından belirlenen kurallara uygun olmayabilir. VESA’nın amacı da sunulan HDR kalitesini ölçülebilir hale getirmek. Böylece kullanıcılar bazı HDR ürünlerinin neden pahalı veya ucuz olduğunu anlayabilecekler.

DisplayHDR 400 sertifikası, SDR (Standard Dynamic Range) günümüzde yaygın şekilde kullanılan ürünlerden HDR’ye geçiş olarak tanımlanıyor. SDR’ye göre büyük görüntü kalitesi farkı yaratan DisplayHDR 400, en uygun fiyatlı ve sertifikalı HDR ürünleri segmentini oluşturacak.

DisplayHDR 600 ise profesyonel kullanıcıları, üst segment dizüstü bilgisayarları ve yüksek performanslı monitörleri hedef alıyor. 10 bit görüntü işlemeye ihtiyaç duyan bu standart, 600 cd/m2 aydınlatma miktarını zorunlu kılıyor. Bu da standart monitörlerin yaklaşık 2 katı parlaklık anlamına geliyor.

DisplayHDR 1000 profesyonelleri ve içerik üreticilerini hedef alırken, 1000 cd/m2 parlaklığa ihtiyaç duyuyor. DisplayHDR 400’e göre gözle görülebilir renk gamutu farkı yaratan DisplayHDR 1000 sertifikası, günümüzün en üst seviye LCD HDR standardı oluyor.

9 – 12 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek CES 2018’de, DisplayHDR standartlarına uygun ürünler sergilenecek.