Alibaba Otomobil Otomatları Geliştiriyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Çinli e-ticaret devi kuracağı otomobil otomatlarıyla kolay test sürüşü imkanı sağlayacak.

Türkiye’de de pek çok müşterisi bulunan Alibaba, online mağazasının yanı sıra gerçek bir alışveriş merkezinin inşaatını sürdürüyor. More Mall adındaki alışveriş merkezi, 40.000 metrekare alana kurulacak ve 5 katlı olacak. Alibaba bu şekilde sadece bir e-ticaret şirketi olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Şirketin planları arasında otomobil otomat sistemleri kurmak da yer alıyor.

Ford ile anlaşma yapan Alibaba, şirketin elektrikli araçlarının Çin’de satılmasında destek olacak. Bu anlaşmaya Alibaba’nın kuracağı dev otomobil otomatları da dahil edilecek. Böylece Ford elektrikli otomobilleri veya diğer marka araçları test etmek isteyenler, bu otomatlardan araçlarını alabilecekler.

Alibaba’nın Taobao uygulamasıyla, yolda denk gelinen ve test edilmek istenen otomobilin fotoğrafı çekiliyor. Uygulamaya kişisel bilgiler, selfie ve depozito için kart bilgileri girildikten sonra (Alibaba Super Member üyeliği olanlardan depozito alınmıyor) Tmall adı verilen otomata gidiliyor. Otomat, kullanıcıyı yüz tanımlama sistemiyle tanımlayarak doğru aracı getiriyor.

Sistemin, her bir aracın test sürüşü için 3 güne kadar izin verdiği belirtiliyor. Bu süreçte araçla istenilen her yere gidilebiliyor. Her bir araç, kullanıcı tarafından sadece bir kere test edilebiliyor. Üyeliğin ilk iki ayında ise toplamda maksimum 5 araç test edilebiliyor.

Alibaba, sistemi geliştirirken hem yüz tanımlama, hem de otomatik otopark sistemlerinden faydalanıyor. Otomatlarda kaç aracın bulundurulacağı henüz belli değil. Her bir araca 3 günlük test sürüşü izni verilmesi, pek çok kullanıcının otomobilleri test edememesi veya haftalarca beklemek zorunda kalmasıyla sonuçlanabilir.

Şirket, ilk 2 otomatını Ocak ayı içinde Shanghai ve Nanjig’de açacak. Sonrasında Çin’deki otomobil otomatı sayısı artırılacak. Aşağıdaki videoda otomatı ve sistemin nasıl işlediğini görebilirsiniz.