Anasayfa Haber LG, Yeni Gram Serisini Duyurdu

LG, Yeni Gram Serisini Duyurdu

Yeni Gram dizüstü bilgisayarların tek şarj ile tüm gün çalışabileceği iddia ediliyor.

Dizüstü bilgisayarların batarya ömrü, Ultrabook’lar piyasaya ilk çıktığı zaman büyük bir sıçrama yaşamıştı. Geçtiğimiz hafta Snapdragon işlemcilerine sahip dizüstü bilgisayar modellerinin, tek şarj ile 20 saat üzeri kullanım süresi vadettiğini sizlerle paylaşmıştık. LG ise güncellediği Gram serisi dizüstü modelleriyle 22.5 saatlik batarya performansı sunacak.

Gram serisi dizüstü bilgisayarlar 8. nesil Intel Core i5 ve Core i7 işlemcilerle gelecek. 13.3, 14 ve 15 inç ekrana sahip modeller, SSD depolamaya sahipler. İsteğe bağlı olarak ikinci SSD de eklenebiliyor. 13.3 ve 14 inçlik modeller 900 gramın biraz üzerindeyken, 15 inçlik sürüm 1.100 gram seviyesine ulaşıyor.

LG, 13 inçlik Gram’ın tek şarj ile 22.5 saat kullanılabildiğini söylüyor. 14 inçlik sürümde bu süre 21.5 saate düşerken, 15 inçlik sürüm 19 saat batarya ömrü vadediliyor. Gram modellerinin tümünde 72 Wh batarya bulunuyor.

Eğer LG’nin vaatleri gerçek çıkarsa, Intel’e karşı “batarya ömrü” silahıyla savaşmayı amaçlayan Qualcomm’un planlarını ciddi anlamda bozabilir. ARM işlemciler ne kadar güçlü olsalar da, henüz Intel’in Core i5 ve i7 işlemcilerine kafa tutacak seviyede değiller.