Anasayfa Haber Yapay Zeka Uzak Yıldızları Tarayacak

Yapay Zeka Uzak Yıldızları Tarayacak

Google mühendisleri Güneş Sistemi dışındaki dünyaları bulmak için yapay zekayı eğitiyor.

Uzayın derinliklerinde yeni gezegenler aramak için yapay zeka kullanmak denince çoğumuzun aklına Star Wars ve benzeri filmlerdeki keşif droidleri gelebilir. Ancak henüz ışıktan hızlı motor teknolojisine sahip olmadığımızdan, Google mühendisleri yapay zekayı biraz daha farklı biçimde kullanmaya çalışıyorlar.

Google AI bölümünden Chris Shallue ve Teksas Üniversitesi’nin Austin kampüsünden astrofizikçi Andrew Vandenburg, yapay zekayı eğitmek için ortak bir çalışma başlatmışlar. Bu çalışmada amaç yapay zekayı uzay çalışmalarından elde edilen verileri hızla analiz edecek şekilde eğitmek.

Kepler uzay teleskobu gibi gözlem araçlarından her yıl muazzam miktarda veri elde ediliyor. Bu verilerin insan uzmanlar tarafından işlenmesi ve taranması ise çok büyük zaman ve emek isteyen bir iş. Uzmanlar yapay zekayı eğiterek bu analiz işinin çok daha hızlı yapılabilmesini amaçlıyor.

Nitekim yapılan çalışmalarda yapay zekanın veri analizi konusunda hayli başarılı olduğu gözlenmiş. Kepler aracından gelen verilerin analizinde, yapay zekanın %96’ya varan oranda doğru sonuçlar elde ettiği görülmüş. Bu sayede Güneş Sistemi dışında, uzayın derinliklerinde bulunan Dünya benzeri gezegenlerin keşfedilmesinin daha da hızlanması mümkün olacak.