Corsair SP120 RGB LED’li Statik Basınç Fanı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

Corsair’ın SP120 Yüksek Performanslı 120mm RGB LED fanlarını inceliyoruz.

SP120 modelinin açılımı Static Pressure, yani statik basınç anlamına geliyor, 120 de tahmin edebileceğiniz üzere fanın büyüklüğünü belirtiyor. Aynı zamanda 140mm’lik versiyonları da mevcut.  Yine fanları ister tekli ister 3’lü paket halinde, kontrolcülü ya da kontrolcüsüz alabiliyorsunuz.

Statik basınç ve hava akışı

Öncelikle statik basınç ile yüksek hava akışı arasındaki farka değinelim. Statik basınç, fan ile çekilebilen havanın gücü anlamına gelmektedir. Bu, özellikle havayı radyatör ya da işlemci soğutucusu gibi objelerin içinden geçirmek için işe yarar. Hava akışı ise fanın bir saatte üflediği havanın metreküp değeri ile ölçülür. Bu sebeple yüksek statik basınçlı fanların radyatör ve soğutucular için daha uygun olduğunu, yüksek hava akışı sağlayan fanların ise kasalardaki giriş ve çıkış fanı rolüne daha uygun olduğunu özellikle belirtmemiz gerek.

Kimi fanlar hava akışı için kimisi de statik basınç için optimize edilir. Motor teknolojisi, rulman tipi, kullanılan plastiğin alaşımı, fan kanatçıklarının şekli ve sayısı, fan çerçevesinin şekli gibi faktörler üreticilere fanın karakteristiği konusunda düzenlemeler yapmak için çok çeşitli imkanlar sunar.

Genel Özellikler

SP120 kitinde Corsair sözünü ettiğimiz değişkenlerden faydalanarak ideal bir statik basınç fanı üretmek istemiş. Genellikle sıvı soğutma sistemlerinde radyatör fanı olarak kullanılan bu tür fanları piyasada farklı marka ve modellerde görebiliyoruz.Şimdiye kadar eksikliğini hissettiğim bir nokta bu fanların RGB desteği sunmamasıydı ki Corsair’ın modelleri bu açığı kapatmışa benziyor. Çünkü özel sıvı soğutma sistemlerinde beklentinin yarısı performans ise diğer yarısı da güzel gözükmesi oluyor, en azından benim gözlemlerim bu yönde.

Fanda hidrolik rulman kullanılmış. Bu, bildiğimiz bilyalı rulmanlara göre daha uzun ömür ve daha düşük gürültü sunan bir teknoloji. Hidrolik rulmanlarda fiziksel olarak birbirine sürten katı halde objeler yerine özel bir sıvı bulunmaktadır. Bu sayede sürtünmeden dolayı oluşan kayıplar minimuma indirgenir. Nispeten daha yeni bir teknoloji olduğu için maliyeti bilyalı rulman kullanan fanlara göre daha yüksektir.

Dönüş hızı olarak 1400 RPM belirlenmiş. Bu hızda 26 desibel gürültü üretip 1.45mm H2O statik basınç ve 88 metreküp/saat hava akışı değerlerine sahip. Bu sayede fan maksimum hızda çalışsa dahi 1mt. mesafeden rahatsız edici bir gürültü oluşturmuyor. 1400 RPM’in 60mm’lik kalın radyatörler için dahi yeterli statik basınç sunduğunu belirtelim.

Bağlantı ve Güç Özellikleri

Fan, 3 pinli başlığı olan bir kabloyla geldiğinden PWM desteği olmadığını anlıyoruz. Ancak güncel anakartların hemen hepsindeki 4 pinlü PWM destekli fan soketlerine 3 pinli fanları takıp BIOS’tan fan kontrol yöntemini DC olarak ayarlayıp dönüş hızını kontrol edebiliyoruz.

12 ila 7v çalışma gerilimi olan SP120, tam hızda çalıştığında 0.3 amper akım çekiyor. Bu iki değeri çarptığımızda 3.6W gibi bir güç tüketimine ulaşıyoruz.

Fan çevçevesinde titreşim emici bir kauçuk malzeme kullanılmamış. Corsair manyetik levitasyon teknolojisine sahip ML serisi fanlarında gördüğümüz titreşim emicileri bu fanda da görmek isterdik. Sessizliğe önem veren kullanıcılar için bu bir eksi olabilir.

Aydınlatma ve görünüm

Fan merkezine konumlandırılmış 4 adet RGB LED, buzlu cam efekti verilmiş yarı saydam fan bıçaklarıyla birlikte gayet hoş bir etki yaratmış. Siyah renkli dış çerçevede agresif çizgiler ve askeri bir tasarım göze çarpıyor. RGB aydınlatma için fandan çıkan extra 4 pinli bir kabloyu Corsair fan hub’ına bağlıyoruz. Fan Hub’ından LED kontrolcüye da bağlantıyı yaptıktan sonra fanın renklerini, efektlerini ve efektlerin değişme hızını ayarlayabiliyoruz.

Corsair ayrıca kasasını özelleştirmek ve kendi switchlerini kullanmak isteyenler için kutuya bir kablo dahil etmiş. LED kontrolcüye taktığınız bu kablo size fan hızını, efekt modunu ve rengi değiştirmenize yarayacak çıkışlar sunuyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi statik basınçlı fanlar önlerindeki radyatör veya soğutucu kanatçıklarından ısıyı alıp arkasından atabilmek için özel olarak tasarlanırlar. Eğer bu amaçla kullanmayı düşünüyorsanız satın alırken statik basınç değerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin.