NVIDIA Titan V, Madencilikte Çok Hızlı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Nvidia’nın yeni kartı Titan V, Ethereum madenciliğinde çok yüksek performans sergiliyor.

Ekran kartları yıllardır oyun performanslarına göre tercih edilirken, kriptopara madenciliğinin çılgınlık haline geldiği bugünlerde ürünlerin ne kadar hızlı kazı yapabildiği de önem taşımaya başladı. Kriptopara madencileri tek seferde yüzlerce ekran kartı satın alırken, özellikle kartların madencilik hızına (Hashrate, MH/s) dikkat ediyorlar.

Nvidia’nın yeni Titan V ekran kartı, geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı. Teknik özellikleriyle dikkat çeken kartın, yapay zeka çekirdekleri barındırıyor olmasıyla yapay zeka alanında da iddialı. Tabii her ekran kartında olduğu gibi Titan V için de kriptopara madencilerinin kafasında soru işareti oluştu: Titan V’nin Hashrate’i nedir?

Bir grup meraklı, kartın Ethereum madenciliği Hashrate’ini ölçtü. Stok kullanımda 69 MH/s hızında kazı yapabilen kart, hızı biraz aşırılınca 82 MH/s hızına ulaşabiliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, ülkemizde madencilik için çok yaygın bir şekilde kullanılan RX 580’ler orijinal hızlarında 22 MH/s, hız aşırmalı BIOS’larında ise 25 MH/s kazı yapabiliyor. RX Vega 64 ve Titan Xp kartlarının 2 katından daha fazla kazı yapabilen Titan V, son derece yüksek Hashrate/enerji oranına sahip.

Bu noktada kartın yüksek fiyatı devreye giriyor. 3.000 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan kartın kriptopara madencileri tarafından tercih edilmesi zor görünüyor. Tabii bir diğer önemli unsur da Titan V’nin bolca bulunabilen bir kart olmaması. Nvidia bu kartta müşteri başına en fazla 2 adet kota belirlemişti.