Anasayfa Haber Android Uygulamalarına 64 Bit Zorunluluğu Geliyor

Android Uygulamalarına 64 Bit Zorunluluğu Geliyor

Google, sadece 64 bit desteği olan cihazlar için çalışmalarına başladı.

Lollipop sürümü ile 64 bit uygulama desteği gelen Android işletim sistemi, yavaş yavaş elini 32 bit sürümlerden çekmeye hazırlanıyor. Şirket, tüm uygulamalarda 64 bit desteği bulunmasını zorunlu hale getiriyor.

Ağustos 2019’da gelecek olan bu zorunlulukla beraber 64 bit desteği sağlamayan uygulamalar mağazada yer alamayacak. Google, gelecekte sadece 64 bit uygulamaları çalıştıracak cihazların ortaya çıkacağını belirterek, yazılım geliştiricilerin bu geçişe hazırlanmasını istiyor.

Apple’ın 64 bit uygulamalara geçişi ise yaklaşık 2 sene önce gerçekleşmişti. Şubat 2015’te iOS uygulamalarında 64 bit desteği zorunlu hale gelmişti. iOS 11 ile de 32 bit uygulamalar son bulmuştu.

Bazı kullanıcılar ise bu geçiş sürecinden endişeli. Zira satın aldıkları ve hala kullanmayı sürdürdükleri eski uygulamaların, 64 bit zorunluluğuyla beraber kullanılamayacağını düşünüyorlar. Bazı uygulama geliştiricilerin eski uygulamalarını güncellemeye vakit ayırmayacağı aşikar. Fakat ortaya çıkan boşlukları doldurmak isteyen geliştiriciler, daha güncel ve daha iyi uygulamalar yazacaktır.