Anasayfa Haber Apple, Bataryası Eskiyen iPhone’ları Yavaşlattığını Doğruladı

Apple, Bataryası Eskiyen iPhone’ları Yavaşlattığını Doğruladı

Apple’ın eski iPhone modellerinde yaşanan yavaşlamanın nedeni kesinleşti.

Bir süredir kullanıcılar, eskiyen iPhone telefonlarının yavaşladığından şikayet ediyordu. Bir Reddit kullanıcısı bataryası eskiyen iPhone 6S’inin performansının, bataryanın yenisiyle değiştirilmesinden sonra arttığını gözlemledi.

Apple, yaptığı açıklamayla bataryası eskiyen iPhone’ların performansını bilinçli olarak düşürdüklerini duyurdu. Eskiyen bataryalarda daha uzun bir kullanım süresi sağlamayı amaçlayan Apple, bunun çözümünü telefon işlemcisi ve diğer bileşenlerin hızını düşürmekte bulmuş. Geçtiğimiz sene iPhone 6, 6S ve SE modellerinde bulunan bu özelliğin iOS 11.2 ile beraber iPhone 7’lere de eklendiği belirtildi.

Lityum bataryaların kapasitesi her şarj edildiğinde düşüyor. Bu düşüş bir hayli yavaş gerçekleşirken, birkaç yıl kullanılmış olan telefonlarda iyice hissedilir hale geliyor. Apple’ın telefonlarındaki batarya performansını korumak istemesi güzel bir hamle olabilir. Fakat bu hamle daha çok pazarlama stratejisi gibi görünüyor.

Zira bir kullanıcı, bataryası çabuk biten eski telefonuna yeni batarya almayı düşünür. Ancak telefonun kendisi yavaşlarsa da yeni telefon almayı düşünecektir. Şirketin ortaya çıkana kadar bu özelliği dile getirmemiş olması da bu teoriyi doğrular nitelikte görünüyor.