Apple, Lootbox Şans Oranlarının Açıklanmasını Zorunlu Kılıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Oyunlardaki lootbox sistemleri şeffaf hale getirilmesi için bir adım da Apple tarafından geldi.

Oyun geliştiriciler bir süredir oyunlarında lootbox sistemini kullanıyor. İçinden ne çıkacağı şansa bağlı olan bu kutular, Eelectronic Arts’ın Star Wars: Battlefront 2 fiyaskosuyla birlikte mercek altına alınmıştı. Konu, devletlerin bu kutuları “kumar” olarak değerlendirmesine kadar uzuyor. Battlefront 2’den sonra tepkilerin çığ gibi büyümesiyle, Apple da kendi önlemini alıyor.

Uygulama geliştiriciler için koyduğu kurallara yenilerini ekleyen Apple, bundan böyle lootbox’lardan çıkan sanal envanterlerin ihtimallerinin şeffaf bir şekilde kullanıcıya sunulmasını zorunlu hale getiriyor. Lootbox sistemini kullanan oyunların ve uygulamaların, bir sonraki güncellemelerinde Apple’ın sıkı denetimini geçememesi büyük bir olasılık.

Bu durumdan en çok etkilenecek oyunlardan biri elbette ki Hearthstone. PC ve akıllı telefon platformlarında oynanan oyunun lootbox (pack) sistemi, farklı değerlerdeki kartların oyuncunun envanterine eklenmesini sağlıyordu. Bu kartlar istendiği zaman silinerek başka kartlara dönüştürülebiliyordu.

Her ne kadar geliştirici Blizzard sistemin nasıl çalıştığıyla ilgili ufak ipuçları vermiş olsa da (her 40 pack’ten birinde Legendary seviyede kart çıkması zorunlu) tam formülü hiçbir zaman paylaşmamıştı. Muhtemelen şirket, Apple’ın yeni kuralı sebebiyle tam formülü açıklamak zorunda kalacak.

Bu kurallar PC platformuna gelirse daha büyük yapımlar da etkilenecek. İş modelleri lootbox üzerine kurulu olan oyun geliştiricilerin bu konuya nasıl bir çözüm bulacakları ise muallak. Zira gelecekte lootbox’ların tamamen yasaklanması da muhtemel.