Kulaklık Amfisi Nedir?

In Makale, Pratik, Video by Çağan ÇelikLeave a Comment

Ses deneyimine önem veren kullanıcıların tercih ettiği kulaklık amfileri ne işe yarar?

Kulaklık amfileri ya da tam Türkçe haliyle yükselteçleri kulaklığınıza giden ses sinyallerini yükseltmek için kullanılırlar. Bazen dahili ses kartınızdan aldığınız ses seviyesi kullandığınız kulaklık için düşük kalabilir ya da kaliteli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda harici amfiler tercih edilebilir.

Kulaklık amfileri çok çeşitli boyut ve işlevlerde karşımıza çıkıyor. Mesela Fiio’nun E06 modeli taşınabilirlik göz önünde bulundurularak üretilen bu amfi cep telefonunuz ya da tabletinizden aldığınız sesin kullandığınız kulaklık tipine göre yetersiz kalması durumunda tercih edebileceğiniz bir ürün. Aynı zamanda içinde barındırdığı öntanımlı ekolayzır profilleri sayesinde isteğe göre düşük veya orta frekansları önplana çıkarabiliyorsunuz. Yani bass az geldiyse tek tıkla bass’ları artırabiliyorsunuz. E06 size 10 saat pil ömrü sunan bir cihaz.

Kulaklığın Önemi

Kullandığınız kulaklığın da burada büyük önem arzettiğini belirtmeden edemeyeceğim. Olabildiğince basite indirgemem gerekirse burada asıl farkı yaratan kulaklığınızın empedans yani Ohm değeri. Piyasada sık karşılaşabileceğiniz kulaklık empedans değerleri 32 Ohm ile 600 Ohm arasında değişiklik gösterir. Peki niçin bu değerler düşük ya da yüksek ayarlanıyor ve bu neyi değiştiriyor?

Empedans kulaklığın elektriksel yüke olan direncini tanımlamak için kullanılan değerdir. Yüksek ohm’lu kulaklıklar çalışmak için daha yüksek voltaja gerek duyarlar. Mobil aygıtların kısıtlı güç kapasiteleri sebebiyle düşük empedanslı kulaklıkları sürmesi daha kolayken, yüksek empedanslı kulaklıkları sürmeleri daha zordur bu sebeple yüksek empedanslı kulaklıklar amfiden daha çok faydalanırlar. Bu sebeple akıllı telefonlar gibi mobil platformları ve üst seviye ses sistemi olmayan oyuncu bilgisayarları için tasarlanan kulaklıklar 32 Ohm civarı empedans değerlerine sahip olurlar.

Bir kulaklığın empedans değeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir diye bir genelleme yanlış olur. Ancak empedans değerinin yüksekliği kullandığınız amfinin karakteristiğini hissetmek için biçilmiş kaftandır diyoruz. 32 Ohm’luk bir kulaklık yeni aldığınız son model kulaklık amfinizin kalitesini duymak için yetersiz kalabilirken, 600 Ohm’luk kulaklıklarda amfinin sahip olduğu ses karakteristiğini son tınısına kadar duyarsınız. Eğer amfiniz kötüyse 600 Ohm’luk kulaklıklar bunu size anında gösterecektir.

Schiit Magni 2 Uber

Burada görmekte olduğunuz giriş seviyesi sayabileceğimiz bir kulaklık amfisi olan Schiit markasının Magni modeli. Altında gördüğünüz de bir DAC yani dijitalden analoğa dönüştücü. Gerek görünüş gerekse performans uyumu sebebiyle bu amfi yine Schiit’in harici DAC ünitesi olan Modi ile kullanılıyor. DAC’lere bir başka videomuzda ayrıntılı olarak değineceğiz. Özetle DAC, bilgisayarımızdan aldığımız dijital sinyali hoparlörlerin çalabileceği analog sinyale dönüştürüyor ve sonra bu sinyaller kulaklıklarda yükseltilerek çalınabilmesi için sözünü ettiğimiz bu amfiye gidiyor.

Amfi tercihinde göz önünde bulundurulması gereken şeyler kulaklık tipi ve kullanım yeri (mobil vs masaüstü) olduğu kadar kişisel zevkleriniz de olabilir. Burada amfi türleri karşımıza çıkıyor. Şu ana kadar anlattıklarımız transistörlü amfi sınıfına giriyor. Bunun yanı sıra lambalı amfiler de var. Lambalı amfilerin kendine has yumuşak bir tınısı olur. Hangisi daha iyiden çok burada kişisel zevkler devreye giriyor. Eğer sesi olabildiğince flat, yani olduğu gibi ve gerçeğe yakın almak istiyorsanız transistörlü amfi modellerine yönelmeniz daha anlamlı olacaktır.

Amfi Tercihi

Piyasada 50 dolardan 5000 dolara kadar amfi çeşitleri bulmanız mümkün ve üreticiler ürünlerinin niçin bu fiyat etiketlerini hakettiği konusunda çok çeşitli argümanlara sahipler. Bizce ses ekipmanı alışverişi biraz giyim kuşam alışverişine benziyor. Satın alırken mutlaka dinleme imkanınızı yoklayın ve aradaki nüansı gerçekten hissettiğinizde yüksek fiyatlı ürünlere yönelin. Çünkü duyma yeteneği söz konusu olduğunda her kulak bir değil ve zevkler kişiden kişiye değişebiliyor.

Tabiki ses donanımıza bu kadar önem verirken dinlediğiniz materyalin kalitesi de ön plana çıkıyor. Kulaklık ve amfinize o kadar para harcadıktan sonra müziğinizi düşük bitrate’li MP3 formatında dinlemek 1080 Ti ekran kartı alıp 720p ekran çözünürlüğünde oyun oynamaya benzetilebilir. Eğer Spotify gibi popüler müzik akarım servislerinden birine aboneyseniz uygulamanızın ayarlar kısmına gidip aktarım kalitesini artırmanızı veya Tidal HI-FI gibi FLAC formatında kayıpsız ses aktarımı sunan servislere yönelmenizi tavsiye ederiz.